Reklama

Zatańczą w Walentynki na Podolszycach na znak protestu

Opublikowano:
Autor:

Zatańczą w Walentynki na Podolszycach na znak protestu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! - mówią zgodnie panie, które jednocześnie zapraszają do wspólnego tańca.

- Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! - mówią zgodnie panie, które jednocześnie zapraszają do wspólnego tańca.

W tym roku zatańczą już po raz szósty. W Studiu Tańca Fame przy ul. Nowy Rynek 11 w Płocku (na tyłach Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego) odbędą się dwie próby: 28 stycznia (poniedziałek), godz. 18.00 i 7 lutego (czwartek), także godz. 18.00. Wstęp wolny. Wspólny taniec tym razem zaprezentują 14 lutego o godz. 18.00 na pasażu Paderewskiego na Podolszycach Południe. Koordynatorką płockiej akcji Monika Mioduszewska-Olszewska. Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet

Dlaczego ten temat jest dla nich taki ważny? Panie przytaczają m.in. dane z badań przeprowadzonych w Polsce przez Fundację Ster, które pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn. Zgodnie z wynikami badań amerykańskich ok. 25-30 proc. dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu. A jak wygląda kwestia karalności? Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło. – Tylko 13,2 proc. osób skazanych za zgwałcenie dostaje w Polsce kary długoterminowe, czyli między 5 a 10 lat więzienia, gdzie średnia europejska wynosi 25,4 proc. (w Czechach 32 proc., na Węgrzech – 33,7 proc., w Niemczech – 24,6 proc., a we Francji – 31,9 proc.) – przytaczają dane European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics. – Z tych danych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

Zgoda na kontakty intymne wiąże się z dobrowolnością (decyzją podjętą bez użycia siły, nacisku czy manipulacji bądź środków zmieniających świadomość, jak leki, alkohol czy narkotyki), możliwością zmiany decyzji, jasnym wyrażeniem tego, na co się wydaje zgodę. Trzeba pamiętać, że milczenie nie oznacza zgody, a sama zgoda musi być wyrażona za każdym razem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE