Reklama

Zastąpią pędzel dłutem i stworzą grafiki

Opublikowano:
Autor:

Zastąpią pędzel dłutem i stworzą grafiki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli ktoś pasjonuje się plastyką i stale poszukuje nowych środków wyrazu, powinien udać się jutro do Płockiej Galerii Sztuki na specjalne warsztaty. Tym razem nie będzie już rocka i elektroniki, jako impulsów do tworzenia sztuki. Ich uczestnicy dowiedzą się natomiast, czym jest na przykład tektoryt i ile odbitek może powstać tylko z jednej matrycy.

Jeśli ktoś pasjonuje się plastyką i stale poszukuje nowych środków wyrazu, powinien udać się jutro do Płockiej Galerii Sztuki na specjalne warsztaty. Tym razem nie będzie już rocka i elektroniki, jako impulsów do tworzenia sztuki. Ich uczestnicy dowiedzą się natomiast, czym jest na przykład tektoryt i ile odbitek może powstać tylko z jednej matrycy.

W Płockiej Galerii Sztuki w okresie wakacyjnym trwają bezpłatne warsztaty plastyczne, które za każdym razem rozpoczynają się punktualnie w samo południe. Uczestnicy w ich trakcie wykonują prace niepowtarzalne, które nie są w żadnym razie dublowaniem pomysłów z książek, tylko efektem czystej wyobraźni. Wspomaganej jednak fachowymi wskazówkami prowadzącego. Dzięki temu realną formę pozyskują rzeczy unikatowe i niezwykłe.

Podczas pierwszych warsztatów młodociani plastycy opierali się na haśle „Na sztandary!”, tworząc dzieła wielkoformatowe, koncentrując się właśnie na sztandarach i totemach. Projektowali także własne okładki do książek albo pamiętników i notesów. Dokładnie tak, aby każda rzecz z osobna wyróżniała się z zalewu seryjnej produkcji.  Trzeba było wziąć kilka ścinek, koralików, jakieś pióra i guziki, parę tasiemek i zasuszonych płatków kwiatów, żeby wyczarować przedmiot, który od razu chciało się wziąć do ręki. Liczył się także pomysł i dobra zabawa, ale to już sprawa oczywista.

Innym razem wystarczyły natomiast sprawne dłonie i zmysł obserwacji przy wykonywaniu własnego popiersia z masy rzeźbiarskiej. Okazało się, że cierpliwość to cnota, bez której ciężko o wymierne efekty w sztuce. Takie cudo można było wziąć sobie później do domu i postawić na półce. Albo zrobić sobie z nim zdjęcie.

Z początkiem sierpnia uczestnicy pobawili się dźwiękiem. Słuchali kilku utworów, od muzyki klasycznej począwszy, po rocka, hip-hop i elektronikę. Później, w zależności od tego, w jaki nastrój wprowadziły ich muzyczne nuty, próbowali przelać swoje wrażenia na papier za pomocą kolorowych przyborów plastycznych.

PGS zaprasza także na zajęcia jutro, 9 sierpnia. Wtedy w ruch pójdą dłuta. Wszyscy zainteresowani dowiedzą się, w jaki sposób w zaciszu domowym przygotować tektoryt lub gipsoryt, czyli grafiki, dla których podstawą będzie tektura i gips, a więc materiały dobre do obróbki  i ogólnodostępne.

Bezpłatne zajęcia z udziałem dzieci i młodzieży rozpoczną się o godzinie 12.00 w budynku Płockiej Galerii Sztuki.

Fot.: PGS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE