Reklama

Zapałki z lat okupacji,czyli jutro Jarmark!

Opublikowano:
Autor:

Zapałki z lat okupacji,czyli jutro Jarmark! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już jutro startuje szósta edycja jednej z ulubionych imprez płocczan - Jarmarku Tumskiego! Czym tym razem nas zaskoczy? Na przykład 20 pudełkami zapałek wydanymi w okresie okupacji przez Płocki Wydział Propagandy. Innych różności można poszukać na stoiskach ok. 700 wystawców.

Już jutro startuje szósta edycja jednej z ulubionych imprez płocczan - Jarmarku Tumskiego! Czym tym razem nas zaskoczy? Na przykład 20 pudełkami zapałek wydanymi w okresie okupacji przez Płocki Wydział Propagandy. Innych różności można poszukać na stoiskach ok. 700 wystawców!

Organizatorzy Jarmarku Tumskiego ostatnimi laty mają jakby trochę pod górkę. W zeszłym roku zaskoczyły ich duże opady deszczu, które trochę zniechęciły ludzi do opuszczenia domów i dopiero gdy się rozpogodziło, płocczanie tłumnie wypełnili Tumską. Z kolei tym razem mocno wzbierająca Wisła zmusiła prezydenta Andrzeja Nowakowskiego do zarządzenia alarmu przeciwpowodziowego odwołania sobotniej części imprezy, czyli Dnia Wisły. Jak już pisaliśmy, przeniesiono je na 21 czerwca, dołączając do programu Wianków. A zatem na uroczyste nadanie nazwy płockim bulwarom i odsłonięcie tablicy z nazwą „Nabrzeże Stanisława Górnickiego” jeszcze trochę poczekamy.

Wszystkie pozostałe wydarzenia, które nie zostały rozlokowane nad Wisłą, odbędą się zgodnie z planem. - Przeniesienie jakiejkolwiek atrakcji stało się niemożliwe, ponieważ każda ze scen w obszarze Starego Miasta jest już zapełniona dosłownie od rana do wieczora – mówił podczas wczorajszej konferencji w ratuszu szef Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego Paweł Mieszkowiecz. Zwłaszcza że w ten weekend oprócz VI Jarmarku Tumskiego, równocześnie odbywają się Dni Historii Płocka i Juwenalia.

Dodatkowym aspektem, na jaki zwrócili uwagę organizatorzy podczas konferencji, jest ożywienie ulicy Tumskiej. Niegdyś wizytówka miasta, obecnie miejsce kojarzone z bankami i tracące na znaczeniu na rzecz centrów handlowych. – Cieszę się, że w miejscu, gdzie dotychczas stały kramy, teraz goszczą ogródki z pijalnią czekolady – mówił prezydent Płocka z wyraźną nadzieją, że ulica ponownie zatętni życiem nie tylko podczas tego typu imprez, ale tym razem na stałe.

Czekają nas trzy pełne atrakcji dni na starówce - część w ramach Jarmarku, a część - Dni Historii Płocka, jeszcze inne z okazji studenckiego święta. Już jutro, w piątek prezydent Andrzej Nowakowski spotka się z maturzystami o godzinie 8.00, aby wpisali się do księgi chwały. Następnie zaplanowano gry i zabawy dla przedszkolaków z okazji 777. rocznicy lokacji miasta. Przedszkolaki wezmą udział w koncercie życzeń, wykonają specjalne laurki i wspólnie z kataryniarzami wykonają piosenkę.

O godzinie 11.00 włodarz Płocka przekaże lokalnym żakom klucz do bramy miasta, jeśli tylko studenci oderwą się na chwilę od zbierania tradycyjnego myta. Punktualnie w samo południe zabrzmi hejnał Płocka, po którym nastąpi uroczyste otwarcie Jarmarku Tumskiego i wręczenie kluczy wystawcom. Wieczorem w amfiteatrze posłuchamy starych szlagierów w wykonaniu Czerwonych Gitar oraz dowiemy się, kto otrzyma tytuł „Płocczanina roku”. Następnego dnia swój jubileusz 45-lecia pracy artystycznej w płockim amfiteatrze będzie świętował Andrzej Sikorowski z grupy „Pod Budą”. Gościnnie wesprze go Renata Przemyk z zespołem.

Paweł Mieszkowicz zwracał szczególną uwagę na promocję trzech książek przy okazji Jarmarku związanych z tematyką wiślaną. – Naprawdę warto zobaczyć album zatytułowany „Płockie oblicza Wisły”, chociażby dla zrobionego tuż po powodzi zdjęcia wału z napisem „nie daliśmy się” – zachęcał płocczan. Za równie interesujące uważa wydarzenia z Dnia Literatury Kolekcjonerskiej, gdzie zostaną zaprezentowane unikatowe monety i znaczki, w tym wyjątkowe pudełka zapałek ze starymi ujęciami Płocka. Spodziewa się nawet 700 wystawców, którzy przywiozą do Płocka liczne kolekcje własnych zbiorów i kulinarne specjały.

W Muzeum Mazowieckim w piątek o godzinie 12.30 zostanie otworzona wystawa poświęcono 50-leciu szczypiorniaka w Płocku. – SPR Wisła weźmie udział w Jarmarku, otwierając swoje własne stoisko, które będzie można odwiedzać od piątku do niedzieli – zapowiedział Mieszkowicz. Natomiast Jadwiga Wojnarowska Nadrowska zapraszała na spacery z przewodnikiem ulicami Płocka oraz do wejścia na mury zamkowe, co jest możliwe tylko raz do roku. Zostanie także wyświetlony film rysunkowy zatytułowany „Historia Płocka”.

Oprócz tego w Jarmarku już od samego początku weźmie udział 32 kataryniarzy z Europy Zachodniej oraz jeden rodzynek z Czech. Kataryniarze zagrają koncert w płockiej Farze w piątek o godzinie 19.00. Natomiast trębacze zagoszczą w Płocku z różnych polskich miast, m.in. z Krakowa czy Opola.

Podczas spotkania Paweł Mieszkowicz prosił płocczan, aby nie przyjeżdżali na Jarmark Tumski samochodami, ale w miarę możliwości skorzystali z komunikacji miejskiej lub przyszli pieszo. Jeśli już ktoś musi przyjechać samochodem, zalecił, aby zaparkował w oddaleniu od centrum.

Po szczegółowy program wszystkich imprez na weekend zapraszamy do naszego kalendarium.

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE