Reklama

Zaostrzenie przepisów. Co grozi kierowcom?

Opublikowano:
Autor:

Zaostrzenie przepisów. Co grozi kierowcom? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Znacznie surowsze kary dla kierowców, którzy łamią przepisy zaczną obowiązywać od najbliższego poniedziałku. Sprawdź, co grozi za przekroczenie prędkości albo przewożenie nadkompletu pasażerów.

Znacznie surowsze kary dla kierowców, którzy łamią przepisy zaczną obowiązywać od najbliższego poniedziałku. Sprawdź, co grozi za przekroczenie prędkości albo przewożenie nadkompletu pasażerów.

Nowelizacja ustawy zaostrzająca kary za różne grzechy kierowców wchodzi w życie zaraz po weekendzie. Szczegóły zmian przedstawiło ministerstwo spraw wewnętrznych i policja. Oto one:

- Przekroczysz prędkość o więcej niż 50 km/h lub przewieziesz zbyt dużą liczbę pasażerów – stracisz prawo jazdy

Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Kierowca nie zobaczy tego dokumentu przez następne trzy miesiące. Jeśli mimo zabrania prawa jazdy w tym czasie wsiądzie za kółko, termin oddania prawa jazdy zostanie przedłużony o kolejne trzy miesiące (razem pół roku). Ci, którzy zlekceważą to drugie ostrzeżenie i będą prowadzić bez prawa jazdy, nie zobaczą go już wcale i będą musieli zrobić nowe.

Na trzy miesiące prawo jazdy stracą też kierowcy, którzy przewożą większą niż określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu liczbę osób.

 - Surowe kary dla pijanych kierowców

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą trzy lata.

Osoby kierujące pojazdem na podwójnym gazie będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Kierowanie bez uprawnień

Do tej pory ci, którzy prowadzili pojazd, mimo odebrania im tego dokumentu przez starostę, popełniali wykroczenie. O poniedziałku 18 maja będzie to przestępstwo, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do dwóch lat. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

- Blokady alkoholowe w pojazdach

Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Abu uruchomić silnik, trzeba się poddać badaniu na trzeźwość.

Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

- Zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców

Nowa ustawa wprowadza także zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców. Osoby, które w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy popełnią drogowe przestępstwo (np. spowodowały wypadek albo prowadziły po pijanemu) lub trzy wykroczenia (np. kierowały w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczyły prędkość o co najmniej 30 km/h), utracą prawo jazdy. - Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. - zaznaczają służby prasowe resortu. - Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE