Reklama

Żałoba może pokrzyżować plany maturzystom. Co ze studniówkami?

Opublikowano:
Autor:

Żałoba może pokrzyżować plany maturzystom. Co ze studniówkami? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W środowe południe oficjalnie wyznaczono datę pogrzebu Pawła Adamowicza na sobotę 19 stycznia. Już wcześniej prezydent Andrzej Duda ogłosił, że w dzień pogrzebu w całym kraju będzie obowiązywała żałoba narodowa. W tym dniu w Płocku powinny się odbyć trzy studniówki, ale wobec tego imprezy stanęły pod znakiem zapytania.

W środowe południe oficjalnie wyznaczono datę pogrzebu Pawła Adamowicza na sobotę 19 stycznia. Już wcześniej prezydent Andrzej Duda ogłosił, że w dzień pogrzebu w całym kraju będzie obowiązywała żałoba narodowa. W tym dniu w Płocku powinny się odbyć trzy studniówki, ale wobec tego imprezy stanęły pod znakiem zapytania. 

W najbliższą sobotę studniówki miały zorganizować cztery płockie szkoły ponadgimnazjalne. To III Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Centrum Edukacji, Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Od początku tygodnia maturzyści byli poddenerwowani - zabawa się odbędzie czy nie? Jeśli tak, to kiedy? Stroje kupione, fryzjer, kosmetyczka i makijażystka ustawione. Przełożenie wszystkiego nie byłoby proste. 

We wtorek wątpliwości pojawiły się m.in. w III LO. Odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich klas, byli na nim także reprezentanci Hotelu Tumskiego, w którym ma odbyć się studniówka. Przedstawiono możliwy scenariusz, czyli przeniesienie imprezy z soboty na niedzielę. 

-  Przełożenie terminu nie jest łatwą decyzją dla nikogo, ale myślę, że szkoła powinna wychowywać do wartości. Jeśli nie będzie innej możliwości, być może imprezę będziemy musieli przełożyć - mówiła w rozmowie z nami przed południem Agnieszka Wierzchowska, dyrektorka placówki. 

Stosowne rozporządzenie ws. odwołania imprez mógłby wydać wojewoda, choć nie byłoby ono też wiążące dla wszystkich. To raczej forma prośby o uszanowanie żałoby. W środę rano zadaliśmy stosowne pytania w biurze prasowym, ale na godzinę 14:00 nie otrzymaliśmy odpowiedzi czy Zdzisław Sipiera wyda takowe rozporządzenie. Tak stało się np. w województwie pomorskim, gdzie studniówki zostały odwołane lub przełożone. 

O 14:00 pojawiła się oficjalna informacja z Kancelarii Prezydenta - żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17:00 do soboty do godziny 19:00. W teorii studniówka więc może się odbyć, bo będzie już po żałobie. Tak też się stanie - po południu w liceum zapadła decyzja o pozostaniu przy pierwotnym terminie, czyli sobocie 19 stycznia. 

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w V Liceum Ogólnokształcącym. Maturzyści również mieli się bawić w sobotni wieczór, ale jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem żałoby podjęto decyzję o przesunięciu imprezy na niedzielę. Czy dyrekcja, podobnie jak w przypadku III LO, podejmie decyzję o powrocie do sobotniej daty? Tego jeszcze nie wiemy. W czwartek rano zaplanowano spotkanie z trójkami klasowymi i wtedy poznamy ostateczne rozwiązanie. Decyzja nie spotkała się z aprobatą absolwentów "piątki". 

- Moim zdaniem trochę nieodpowiedzialne zachowanie. Żałoba powinna być okazana, np. minuta ciszy na studniówce. Uczniowie miesiącami przygotowują się do tego dnia, a kilka dni przed studniówką dowiadują się, że jednak zostaje przełożona - napisała jedna z internautek w komentarzu na informację na profilu Facebookowym placówki. 

Jak się okazuje, sprawa żałoby narodowej może dotknąć nie tylko maturzystów. W wielu lokalach w Płocku i okolicach w weekend odbywają się bale karnawałowe. Tu jest podobnie-goście są zdezorientowani, a telefony się po prostu urywają. Skontaktowaliśmy się z właścicielami kilku lokali, które w piątek lub sobotę organizowały zabawy karnawałowe. Zdania są podzielone-niektórzy zdecydowali się odwołać imprezę, inni to rozważali, ale doszli do innych wniosków. Niektórzy cały czas zwlekają z podjęciem decyzji. Nie ma wątpliwości, że w tym przypadku każda jest trudna, ale jednocześnie każda wymaga zrozumienia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE