Reklama

Zalety monitoringu IP w domu i pracy

Opublikowano:
Autor:

Zalety monitoringu IP w domu i pracy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Aby móc cieszyć się podglądem z kamer monitoringu tego, co dzieje się w domu lub w pracy, nie musisz już kupować skomplikowanych systemów. Współczesna technologia sprawiła, że na własnym smartfonie możesz kontrolować to, co dzieje się pod twoją nieobecność.

Aby móc cieszyć się podglądem z kamer monitoringu tego, co dzieje się w domu lub w pracy, nie musisz już kupować skomplikowanych systemów. Współczesna technologia sprawiła, że na własnym smartfonie możesz kontrolować to, co dzieje się pod twoją nieobecność.

Czym różni się kamera IP od kamery Internetowej?

Monitoring IP (inaczej monitoring sieciowy) to technologia, która do przesyłania obrazu z kamery wykorzystuje internet, więc nie jest konieczne jej podłączenie do komputera. Taka kamera łączy się z Internetem na urządzeniu, z którego korzysta użytkownik. I to wszystko. Nie musisz podłączać żadnych kabli USB, nie jest również konieczne posiadanie specjalnego oprogramowania. Oznacza to, że obrazem możesz cieszyć się na własnym smartfonie czy tablecie z dostępem do sieci.

 

 

Z kolei w przypadku kamer internetowych pomiędzy Internetem a kamerą stoi jeszcze komputer, do którego trzeba kamerę podłączyć. Kamery IP (inaczej sieciowe) łączą się bezpośrednio z Internetem za pomocą przewodu lub sieci bezprzewodowej WiFi. Zapewnia to stabilność systemu, podnosi jego bezpieczeństwo oraz zwiększa możliwości o nowe funkcje. Ponadto kamery IP można zainstalować także w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie sięgnie zwykły kabel.

Jak wygląda kamera IP i ile kosztuje można sprawdzić w sklepie z systemami alarmowymi Montersi.pl - https://www.montersi.pl/kamery-ip

Jak działa kamera IP?

Kamera IP w jednym urządzeniu łączy funkcje kamery i mini-komputera (posiada własny numer IP). Jej nadrzędne zadania to zaś rejestrowanie obrazu i przesyłaniu go na żywo na urządzenie odbiorcze. Co to oznacza? Na przykład to, że możemy śledzić co się dzieje w naszym domu będąc setki kilometrów od miejsca zamieszkania. I to na żywo! Wystarczy do tego dostęp do internetu oraz oczywiście znajomość haseł dostępowych, które sami ustawiliśmy.

Co więcej? Monitoring IP pozwala na podglądania obrazu z kamer i zapisywanie go. Całe to zarządzanie umożliwia zwykła sieć internetowa oparta o standardowy protokół IP. Kamera tego typu posiada własne wbudowane serwery www i FTP. Dzięki temu możemy programować zachowanie kamery zdalnie. Co możemy programować? Między innymi jakość obrazu, częstotliwość odświeżania, godziny funkcjonowania, hasła oraz ograniczenia dostępu. Ponadto możemy zdalnie zdecydować, które obrazy mają być nagrywane, a także połączyć funkcje kamer z systemem alarmowym. Dzięki temu na przykład możemy zaprogramować system, aby wszczął alarm, kiedy kamera zarejestruje jakieś konkretne zdarzenie.

Kamery IP - idealna dla domu inteligentnego

Bardzo istotną zaletą kamer sieciowych jest ich zaawansowanie technologiczne. To systemy, których praca nie ogranicza się tylko do zapisywania i archiwizacji obrazu. Przede wszystkim istnieją urządzenia wyposażone w coś na kształt własnej inteligencji. Na przykład mogą oceniać obserwowaną sytuację na podstawie zaprogramowanych przez użytkownika atrybutów i reagować.

Standardowe sytuacjw to ruch czy zmiana światła, ale kamery IP mogą też myśleć w bardziej skomplikowany sposób. Na przykład rozpoznawać twarze czy wyłapywać podejrzane zachowania. Te zachowania mogą być sprecyzowane przez użytkownika: zbieranie się w grupę, wtargnięcie na ograniczony obszar, zasłanianie twarzy, posiadanie podejrzanych przedmiotów itd. Generalnie chodzi tu o czynności, które urządzenia wizyjne jest w stanie stwierdzić.

Do czego to służy? Oczywiście do celów bezpieczeństwa. Jeśli zaprogramowana w ten sposób kamera wykryje konkretne zdarzenie, może nas o tym powiadomić. Na przykład wysłać SMSa, MMSa lub email. Do tego może dołączyć fragment nagrania, linku czy kadru w formie pliku jpeg czy innego. Dlatego monitoring IP jest znakomitym wsparciem w systemie bezpieczeństwa ważnych i strategicznych obiektów.

 

Czy monitoring sieciowy ma jakieś wady?

Z filozoficznego punktu widzenia nie ma rzeczy i systemów idealnych. Na przykład popularny i tani system monitoringu analogowego wymaga zatrudnienia osób do stałego nadzorowania obrazu. Ponadto nagrania mogą być przeglądane dopiero po ich zarejestrowaniu, czyli już po zdarzeniu takim jak kradzież czy włamanie. Zatem monitoring analogowy pełni głównie funkcję pomocniczą już w fazie późniejszej, gdzie może pomóc w identyfikacji złodzieja i stać się dowodem w sprawie. Z kolei kamery internetowe mają tę wadę, że muszą być podłączone do komputera. Konieczne jest pośredniczenie miedzy nimi a użytkownikiem, co zmniejsza ich możliwości.

A jakie wady ma monitoring IP? Przede wszystkim dla poprawnego działania potrzebuje dostępu do internetu. Jeśli zainstalujemy kamery sieciowe w miejscu bez Internetu, to po prostu nie będą działały. Zarówno kamera, jak i urządzenie odbiorcze muszą posiadać ten dostęp. Ponadto wszelkie zakłócenia na linii mogą przełożyć się na błędyu i przerwy w zapisie. Bywają miejsca, gdzie sieć internetowa jest niestabilna i wtedy niestety za wiele nie możemy zrobić. To np. windy, podziemne garaże, piwnice itd.

Monitoring IP, automatykę bram, systemy alarmowe i wiele wiecej kupią Państwo w sklepie Montersi.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE