Reklama

Zakaz handlu od 1 marca. Przewidziano wiele wyjątków, nie tylko stacje paliw

Opublikowano:
Autor:

Zakaz handlu od 1 marca. Przewidziano wiele wyjątków, nie tylko stacje paliw - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przyjęto ostateczną treść ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z poprawkami dokonanymi w Senacie. Za złamanie nowych przepisów można narazić się na karę grzywny nawet do 100 tys. zł.

Przyjęto ostateczną treść ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z poprawkami dokonanymi w Senacie. Za złamanie nowych przepisów można narazić się na karę grzywny nawet do 100 tys. zł.

Począwszy od 1 marca handel w niedziele będzie ograniczony, z początku zrobimy zakupy w dwie niedziele w miesiącu (pierwszą i ostatnią), następnie w 2019 roku już tylko w jedną (ostatnią), by w 2020 roku zakaz obowiązywał w każdą niedzielę. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto, jak zapisano w ustawie, w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

[ZT]17580[/ZT]

Projekt ustawy, który wcześniej przyjęto w Sejmie, został skierowany do Senatu. tam dokonano pewnych poprawek. Przystali już na nie posłowie. Teraz zostało tylko złożenie podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jakie wyjątki przewidziano w ustawie? Niedzielny handel nadal może odbywać się w kwiaciarniach (pod warunkiem, że przeważająca działalność to handel kwiatami), piekarniach, cukierniach lub lodziarniach (tu, zgodnie z poprawkami, również przeważająca działalność musi polegać na handlu wyrobami cukierniczymi i piekarniczymi). Posłowie zgodzili się także na poprawkę dotyczącą sprzedaży ryb, zezwalając na sprzedaż "z burty" i w punktach pierwszej sprzedaży. Kolejnym wyjątkiem będzie handel we wskazane niedziele w jednostkach wojskowych (a nie w garnizonach, jak miało być wcześniej, uznając pojęcie garnizon za nazbyt obszerne, wręcz odnoszące się do miasta czy miasteczka).

Co ważne, nie wyłączono spod zakazu placówek handlowych działających na zasadzie franczyzy. Jeśli taki punkt miałby być otwarty, za ladą musi stanąć właściciel sklepu prowadzący sprzedaż "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Ponadto wyłączenie spod zakazu obejmuje stacje paliw płynnych, sklepy z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, a także placówki pocztowe, placówki handlowe na dworcach (w zakresie bezpośredniej obsługi podróżnych), w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych. Nadal możemy kupić bilet w środkach komunikacji miejskiej. W okresie od 1 czerwca do 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł odbywać sie w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego. Bez zmian w niedziele mogą funkcjonować sklepy internetowe oraz punkty gastronomiczne.

A jeśli ktoś się do zakazu nie zastosuje? Za złamanie zakazu przewidziano karę grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł! Wprowadzono również możliwość zastosowania, przy nagminnym łamaniu zakazu, kary ograniczania wolności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE