Aż trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 10 lat temu wypadków drogowych z udziałem użytkowników dróg będących pod działaniem alkoholu było w całej Polsce ponad 3000. Liczba ta systematycznie spada, w 2024 roku takich wypadków było już o ponad 1000 mniej. Liczby wciąż są jednak zatrważające.
Zbliżający się weekend majowy to okazja, której tysiące Polaków nie przepuści. Będą grille, biesiady i oczywiście alkohol. W samej tradycji nie ma nic złego, ale pamiętajmy, że kierowcy muszą być trzeźwi. Nie chodzi tylko o jazdę bezpośrednio po spożyciu alkoholu, ale także "dzień po". Kierowcy może wydawać się, że jest zupełnie trzeźwy, ale w organizmie wciąż może być pokaźna ilość alkoholu.
Policja apeluje do kierowców, którzy chcą wsiąść za kierownicę dzień po zabawie zakrapianej alkoholem: można się bezpłatnie przebadać.
- Alkomat dostępny jest m.in. w budynku Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Policjanci zachęcają do korzystania z tego urządzenia, aby odpowiednio wcześniej - zanim wsiądziemy za kierownicę sprawdzić, czy w naszym organizmie nie ma alkoholu. Pamiętajmy, że często kolejnego dnia po spożywaniu alkoholu w naszym organizmie może znajdować się niedozwolona jego ilość - apeluje policja. - Jeśli urządzenia mierzące trzeźwość w niektórych jednostkach nie jest dostępne, wówczas dyżurujący tam funkcjonariusze mogą pomóc.
Warto pamiętać, że dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy w Polsce to 0,2‰. Granica pomiędzy 0,21‰ a 0,5‰ uznawana jest za stan po spożyciu alkoholu. Jazda z większym stężeniem alkoholu niż 0,5‰ jest przestępstwem, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.