Reklama

Za umieszczenie ulotek na siedzibie PiS mają sprawę w sądzie

Opublikowano:
Autor:

Za umieszczenie ulotek na siedzibie PiS mają sprawę w sądzie  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W płockim Sądzie Rejonowym we wtorek oczekiwano na rozprawę w sprawie przyklejania ulotek w grudniu 2016 roku na budynku, w którym ma swoją siedzibę lokalne biuro Prawa i Sprawiedliwości. Te ulotki zostały w Płocku powieszone w czasie, kiedy w Warszawie i w innych polskich miastach trwały protesty wobec możliwości ograniczenia wolności mediów.

W płockim Sądzie Rejonowym we wtorek oczekiwano na rozprawę w sprawie przyklejania ulotek w grudniu 2016 roku na budynku, w którym ma swoją siedzibę lokalne biuro Prawa i Sprawiedliwości. Te ulotki zostały w Płocku powieszone w czasie, kiedy w Warszawie i w innych polskich miastach trwały protesty wobec możliwości ograniczenia wolności mediów. 

Pamiętacie jeszcze grudniowe protesty przed budynkiem Sejmu, kiedy jednocześnie w środku protestowali parlamentarzyści opozycji? Wcześniej była okupacja mównicy w sali plenarnej i decyzja o wykluczeniu z udziału w dalszych obradach jednego z posłów Platformy Obywatelskiej.

[ZT]14080[/ZT]

W tym samym czasie przed płockim biurem Prawa i Sprawiedliwości na starówce palono znicze, a także, jak ostatnio pisała płocka Gazeta Wyborcza, przyklejano ulotki z napisami "Precz z komuną" i "Łapy precz od wolności". Płocczanie poprzez swój wieczorny, kilkuminutowy happening włączyli się w ogólnokrajowy protest wobec bieżących wydarzeń.

Przyjechała policja.

[ZT]14093[/ZT]

Tak wówczas wypowiadał się rzecznik płockiej policji, Krzysztof Piasek: 

- Policjanci wczoraj otrzymali informację z Miejskiego Centrum Monitoringu, że pod siedzibą PiS ktoś nakleja jakieś naklejki i zapala znicze. W związku z powyższym patrol udał się na miejsce. Drzwi do biura PiS były oklejone naklejkami i innymi kartkami z napisami, natomiast na chodniku ustawiono dziewięć zapalonych zniczy. Na miejscu zostało wylegitymowanych kilka osób. W związku z faktem, że naklejki i kartki z napisami umieszczono w miejscu do tego nieprzeznaczonym, co wyczerpuje znamiona wykroczenia z art. 63 § 1 Kodeksu Wykroczeń - a ten brzmi: "Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny" - niewykluczone, że sprawa będzie rozpatrywana pod kątem wykroczenia z tego właśnie artykułu.

Rzeczywiście tak się stało. Pierwsza rozprawa odbyła się 8 sierpnia. Jednocześnie przypomnijmy, że do Ratusza sprawy z naklejkami i zniczami nikt nie zgłaszał. - Znicze sprzątają pracownicy Muniserwisu - odpowiadał w grudniu 2016 roku Hubert Woźniak z zespołu medialnego Ratusza. Nie widział w stawianiu zniczy nic dziwnego, w innych miejscach Płocka przy okazji różnych rocznic też są zapalane. Policja jednak uznała inaczej.

Tak się składa, że budynkiem, w którym znajduje się biuro PiS, zarządza Agencja Rewitalizacji Starówki. Teraz spółka ARS w tej sprawie, która rozpoczęła się w płockim Sądzie Rejonowym 8 sierpnia, jest uznana za stronę pokrzywdzoną. Nie było zgody spółki na te ulotki. 

Było troje obwinionych: Małgorzata P., Agnieszka S. i Paweł B.. Skorzystali z usług tego samego adwokata, Jakuba Szczepańskiego (działa pro bono). Osoby, które stanęły przed sądem we wtorek, tłumaczyły że przepis wskazany przez policję "jest z lat 70., dzięki któremu ówczesne władze wojowały z opozycją. Od dawna, z nielicznymi wyjątkami, w Polsce właściwie to przepis niewykorzystywany". Jeszcze przed rozprawą to wyjaśnienie zamieszczono na  Facebooku. 

Nie przyszli świadkowie (dwaj policjanci), dlatego proces odroczono do 18 września. Jeden z funkcjonariuszy, który miał stawić się we wtorek przed sądem i nie dostarczył usprawiedliwienia (drugi przysłał), został przez sędziego ukarany karą porządkową (500 zł). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE