Są to środki czystości, artykuły higieniczne i medyczne, a także włókna syntetyczne do produkcji odzieży. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.
O tym, jak potężna jest ta inwestycja w Płocku, świadczy kilka porównań - ilość betonu konstrukcyjnego wystrczyłaby do wypełnienia całego Stadionu Narodowego w Warszawie, ilość kabli równa jest drodze z Płocka do Wenecji, a rurociągów podziemnych - z Płocka do Budapesztu.
- To największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Przy budowie Kompleksu Olefin III (powierzchnia blisko 100 ha, czyli 140 boisk do piłki nożnej) zostaną zastosowane najnowsze technologie, które pozwolą m.in. na wzrost efektywności energetycznej - informowała plocka spółka.
Na terenie gminy Stara Biała powstało miasteczko kontenerowe, w którym mieszkają zagraniczni pracownicy budujący instalację Olefin III, pochodzący z Azji. W kilkunastu budynkach mieszka obecnie 900 osób.
Pokoje są czteroosobowe, na korytarzach są zbiorcze łazienki i pomieszczenia socjalne, a na terenie miasteczka jest też m.in. pralnia czy stołówka w której jednocześnie będzie mogło przebywać nawet 2000 osób. Dodatkowo na terenie miasteczka są pomieszczania ochrony i posterunek policji. Na terenie całego miasteczka jest bezpłatne wifi. Planowana jest także budowa boisk do koszykówki i krykieta.
O szczegółach inwestycji mówiono niedawno podczas sesji Rady Gminy Stara Biała.
- Przy budowie pracuje 21 lokalnych firm, a po e po zakończeniu inwestycji będzie 1,5 tys. nowych miejsc pracy - mówił podczas sesji Damian Olewnik, dyrektor Biura Intensyfikacji Produkcji Olefin.
Przekonywał, że trwają rozmowy z Hyundai Engineering o wsparciu finansowym dla gminy, a gmina Stara Biała jest dla Orlenu priorytetem jeśli chodzi o wsparcie lokalnej społeczności.
Wójt gminy Sławomir Wawrzyński pytał o liczbę pracowników, którzy docelowo będą mieszkać w miasteczku kontenerowym.
– Dzisiaj mieszka tam ok. 900 osób. Jeśli chodzi o pracowników to szczyt planowany jest pod koniec czerwca przyszłego roku. Wtedy na budowie może pracować ok. 13 tys. osób, a w miasteczku mieszkać ok. 5,5 tys. osób – dodał Damian Olewnik.
Jego zdaniem rynek polskich pracowników jest mocno ograniczony, więc konieczne jest posiłkowanie się obcokrajowcami. A gmina może liczyć docelowo na ok. 160 mln zł wpływów z tytułu podatków, a po zakończeniu inwestycji Olefiny III pozwolą na zatrudnienie ok 1500 osób.
Co ciekawe, pracownicy z Azji coraz cześciej kupują.... rowery. Zarówno do podróży po zakupy, ajk i poruszania się po obszernym terenie instalacji.
Część z zagranicznych pracowników (np. Filipińczycy) bierze udział w niedzielnych mszach świętych. Jeśli zainteresowanie jeszcze się zwiększy, rozważana jest specjalna, odzielna msza w niedziele, dedykowna właśnie przybyszom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.