Reklama

Reklama

Za nami sesja rady gminy Słupno. Rajcy krytycznie o CPK

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UG Słupno

Za nami sesja rady gminy Słupno. Rajcy krytycznie o CPK - Zdjęcie główne

foto UG Słupno

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na ostatniej sesji radni przyjęli kilka ważnych uchwał – w tym Strategię Rozwoju Gminy do 2030 roku. Wyrazili też opinię w sprawie planów poprowadzenia linii kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rajcy krytycznie wypowiedzieli się o planach.

Reklama

Strategia rozwoju to istotny dokument, który ma określać kluczowe kierunki rozwoju Słupna. 

- Prace nad strategią trwały od ubiegłego roku - były poddane konsultacjom społecznym oraz uzgodnieniom z sąsiednimi gminami czy urzędami – czytamy na profilu facebookowym urzędu gminy. -  Efektem tych prac jest dokument łączący wymiar społeczny, gospodarczy, przestrzenno-środowiskowy oraz instytucjonalny.

Powstały dokument ma też być też podstawą do pozyskiwania funduszy europejskich w nowej perspektywie unijnej.

Podczas sesji radni podjęli również uchwałę w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Osłonowego umożliwiającego przyłączenie do kanalizacji sanitarnej na lata 2023- 2024”.

- To pierwszy taki program w powiecie płockim, którego celem jest poprawa warunków życia poprzez wsparcie mieszkańców gminy o najniższych dochodach, którzy nie są w stanie samodzielnie ponieść kosztów przyłączenia budynków mieszkalnych do istniejącej kanalizacji sanitarnej na terenie gminy – tłumaczą w urzędzie.

Program skierowany jest do mieszkańców spełniających następujące warunki:

  • dochód ustalony zgodnie z ustawą o pomocy społecznej nie przekracza 300% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,
  • posiadają tytuł prawny do tej nieruchomości, w tym zgodę współwłaścicieli jeżeli wnioskodawca nie jest jedynym właścicielem,
  • posiadają wydane warunki przyłączenia do sieci wydane przez zarządcę sieci, z którym będzie podpisana umowa na odprowadzenie ścieków.

Gmina wypłaci zasiłek na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej, budowy przyłącza do sieci kanalizacji sanitarnej oraz wykonaniem przyłącza. Łączna wysokość pomocy przyznanej w ramach niniejszego programu nie może przekroczyć kwoty 3 tys. zł na nieruchomość.

Radni podjęli także uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Będzie drożej, choć - jak zapewniają w urzędzie - zmiany są niższe od ogłoszonych przez Ministra Finansów stawek maksymalnych. 

- Kwota za metr kwadratowy powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych w Słupnie wzrośnie w 2023 roku tylko o jedenaście groszy i wynosić będzie dziewięćdziesiąt  siedem groszy za mkw. Natomiast o 3,04 zł. za metr kwadratowy wzrośnie opłata w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Użytkownicy tych lokali za metr kwadratowy zapłacą 28,78 zł – podają w urzędzie.

Krytycznie o CPK 

Radni wyrazili również swoje stanowisko wobec planów na poprowadzenie linii kolejowych przez Centralny Port Komunikacyjny. Jak usłyszeliśmy podczas rady, dokonano wnikliwej analizy w tej sprawie.

- Rada gminy wyraziła stanowczy sprzeciw wobec proponowanych wariantów przebiegu linii kolejowej obejmujących teren gminy – czytamy na profilu facebookowym gminy Słupno. - Rozumiejąc ważność i znaczenie planowanej inwestycji CPK, a także konieczność budowy kolei dużych prędkości, rada zarekomendowała do realizacji „wariant 1”, który przebiega poza obszarem gminy Słupno.

Rajcy zgodzili się także na dołączenie Słupna do partnerstwa „Obszar Funkcjonalny Miasta Płocka”. Jego celem jest współdziałanie na rzecz zrównoważonego i trwałego rozwoju  miast, gmin i powiatów podregionu płockiego (NTS3), w szczególności współpraca w zakresie opracowania strategii niezbędnej do wdrożenia mazowieckich strukturalnych inwestycji terytorialnych.

Ponadto, radni podjęli decyzję zmieniającą Wielonetnią Prognozę Finansową Gminy oraz zmieniającą uchwałę Budżetową Gminy Słupno na 2022 rok. 

Wszystkie podjęte przez radnych uchwały dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Słupno oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Słupnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy