Reklama

Wypadek przy pracy. Z jakich powodów ZUS może nie wypłacić pieniędzy?

Opublikowano:
Autor:

Wypadek przy pracy. Z jakich powodów ZUS może nie wypłacić pieniędzy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lato, zwłaszcza ze względu na sezon boomu budowniczo-remontowego, sprzyja wypadkom. Te mogą zdarzyć się każdemu i na każdym stanowisku. Niekiedy leczenie oraz powrót do zdrowia trwa kilka miesięcy. Jeśli nie podlegamy ubezpieczeniom społecznym, możemy pozostać bez środków do życia.

Lato, zwłaszcza ze względu na sezon boomu budowniczo-remontowego, sprzyja wypadkom. Te mogą zdarzyć się każdemu i na każdym stanowisku. Niekiedy leczenie oraz powrót do zdrowia trwa kilka miesięcy. Jeśli nie podlegamy ubezpieczeniom społecznym, możemy pozostać bez środków do życia.

Tym bardziej należy sprawdzić legalność i formę swojego zatrudnienia, a także czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2018 r. wypłacił mieszkańcom województwa mazowieckiego niemal 5,7 tys. jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Oczywiście dzieje się tak, o ile podlegamy ubezpieczeniu wypadkowemu, które jest obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie, agencyjną, czy uaktywniającą, dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Ubezpieczeniu wypadkowemu nie podlegamy natomiast z tytułu umowy o dzieło.

Świadczenia dla poszkodowanego

Po wypadku możemy skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego już od pierwszego dnia podlegania. Z tego funduszu wypłacanych jest kilka rodzajów świadczeń, w tym zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy i renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek pielęgnacyjny, dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej, pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.

– Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego jest wyższy niż zazwyczaj, bo wynosi nie 80%, a 100% podstawy wymiaru, przy czym najczęściej podstawą jest przeciętne wynagrodzenie – wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego, Piotr Olewiński. – Jeśli leczenie się wydłuża, to chory może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, które przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Podobnie jak zasiłek wynosi ono 100% podstawy wymiaru. Jeśli w wyniku wypadku poszkodowany doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, to może starać się o jednorazowe odszkodowanie. Przysługuje ono również uprawnionym członkom rodziny zmarłej ofiary. Wysokość jednorazowego odszkodowania to 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie 1%. uszczerbku na zdrowiu wynosi 917 zł. Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS. Stan zdrowia jest badany po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji.

Gdy doszło do wypadku

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z wykonywaną pracą, spowodowało uraz bądź doprowadziło do śmierci. A jeśli już doszło do wypadku, to prawo do świadczeń odszkodowawczych zależy od tego czy postępowanie powypadkowe przebiegło w sposób przepisowy, a dokumentacja była sporządzona rzetelnie.

W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę zdarzenie należy zgłosić pracodawcy. Jego obowiązkiem jest przeprowadzenie postępowania powypadkowego, a w ciągu 14 dni od daty wypadku sporządzenie protokołu. W przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy agencyjną przeprowadzenie postępowania powypadkowego należy do obowiązków podmiotu, na rzecz którego wykonywana była praca bez nawiązanego stosunku pracy. Jeśli poszkodowany jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność lub współpracuje z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, bądź jest zatrudniony na podstawie umowy uaktywniającej, to postępowanie powypadkowe przeprowadzi, właściwy ze względu na siedzibę prowadzenia działalności (lub miejsce sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 3), ZUS. Po ustaleniu wszystkich okoliczności i przyczyn wypadku, nie później niż w ciągu 14 dni od zawiadomienia o wypadku, podmiot prowadzący postępowanie powypadkowe zobowiązany jest sporządzić kartę wypadku.

Kiedy nie otrzymamy świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?

ZUS nie przyzna świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli osoba umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa naruszyła przepisy o ochronie życia i zdrowia oraz udowodniono, że była to jedyna przyczyna wypadku. Będzie tak również w sytuacji, gdy pracownik przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ponieważ był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Nie dotyczy to członków rodziny ubezpieczonego, którzy w takich przypadkach zachowują prawo do świadczeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE