Reklama

Reklama

Wyniki PKN ORLEN w czasach kryzysu. Prawie 3,4 mld złotych zysku netto

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: kadr z transmisji

Wyniki PKN ORLEN w czasach kryzysu. Prawie 3,4 mld złotych zysku netto  - Zdjęcie główne

foto kadr z transmisji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN ORLEN zaprezentował wyniki finansowe za IV kwartał 2020 roku i podsumował rok. Zyski są mniejsze niż przed rokiem, ale ogromny wpływ na finanse koncernu miała pandemia. - W 2020 roku osiągnęliśmy bardzo solidne wyniki, mimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego spowodowanego pandemią - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

Reklama

W koncernie wyniki finansowe za 2020 rok nazywają dobrymi. 

- Gdybyśmy mieli 11 lutego moglibysmy powiedzieć, że mamy tłusty czwartek - żartował Jan Szewczak, członek zarządu ds. finansowych. 

Szewczak wskazywał, że nawet ogromne koncerny borykały się z problemami, notowały straty i zwalniały pracowników. 

- Nawet w dobie kryzysu gospdoarczego, lockdownu, obostzeń, spadku konspumcji i marż, da się tak dużym koncernem sprawnie zarządzać, odnosząc ewidentne sukcesy, nie tylko w ostatnim kwartale, ale całym roku - mówił.

W 2020 roku PKN ORLEN osiągnął:

  • EBITDA LIFO na poziomie 12,1 mld zł (przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów trwałych i uwzględniając zysk na nabyciu akcji spółki Energa),
  • zysk netto w wysokości 3,4 mld zł,
  • przychody na poziomie 86,2 mld zł.

Jan Szewczak i Zbigniew Leszczyński, członkowie zarządu PKN ORLEN prezentujący wyniki finansowe, zwracali uwagę na trudne warunki. Spadek popytu na paliwa (zwłaszcza lotnicze) przełożył się na mniejsze wykorzystanie mocy przerobowych rafinerii ORLENU, konkretnie 84 proc. mocy. Ta w Płocku wykorzstana była w 84 proc., na co wpływ miały również postoje instalacji. Spadły też marże w downstreamie. 

- Mimo wszystkich problemów wynik EBIDTA wg Lifo 12,1 mld złotych jest bardzo satysfakcjonujący. Tak zarządzany koncern jest poukładany, silny, odporny na zawirowania - zapewniał Szewczyk. Ocenił też, że osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku jest realne. 

Spore zyski koncernowi przyniosły segmenty detaliczne i segment energetyczny. 

- Dobre wyniki finansowe nie byłyby możliwe, gdyby nie odważna, słuszna decyzja prezesa Daniela Obajtka i całego zarządu sprzed 3 lat, żebyśmy jeszcze bardziej rozwijali energetykę, petrochemię i detal. Detal i energetyka są perłą w koronie - mówił Zbigniew Leszczyński. 

Segment detaliczny przyniósł zysk 827 mln zł EBITDA LIFO, a segment energetyczny 1,1 mld zł EBITDA LIFO. To przede wszystkim efekt przejęcia Grupy ENERGA. 

W 2021 roku PKN ORLEN zamierza zainwestować 9,5 mld złotych. W Płocku trwa budowa instalacji Visbreakingu, planowana jest także rozbudowa instalacji Olefin. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy