Reklama

Wymyślili Śmiecia. Trafi do sieci [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wymyślili Śmiecia. Trafi do sieci [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Apelują o zastanowienie kogo nazywamy śmieciem, chcą także wprowadzać modę na wolność od uzależnień. Jak? Poprzez króciutki film, trwa zaledwie kwadrans. - To kapitalne co zrobiliście – chwalono już po kinowym seansie. Policja zamierza wrzucić go do internetu.

Apelują, aby zastanowić się kogo nazywamy śmieciem, chcą także wprowadzać modę na wolność od uzależnień. Jak? Poprzez króciutki film, trwa zaledwie kwadrans. - To kapitalne co zrobiliście – chwalono już po kinowym seansie. Policja zamierza wrzucić go do internetu.

- Witamy na nietypowej lekcji – przywitał się w środę z młodymi ludźmi rzecznik płockiej policji, Krzysztof Piasek w sali kinowej NovegoKina Przedwiośnie. Policja zaprosiła w samo południe na projekcję filmu pt. „Śmieć”. Scenariusz do niego napisał były dzielnicowy, aspirant sztabowy Krzysztof Bronkowski, który niedawno odszedł na emeryturę. - Ja patrolowałem sąsiedni rejon - opowiadał Piasek. - Różnica między nami polegała na tym, że on potrafił to wszystko odpowiednio opisać.

Z projektem i scenariuszem udali się do aktora płockiego teatru, Piotra Bały. - Przyprowadzili mi młodych ludzi i powiedzieli: wybieraj – reżyser zdradzał kulisy produkcji. - Wyznacznikiem był wygląd zewnętrzny. Trafiło do mnie dwóch małych dżentelmenów, Tymon i Paweł i to pod nich musiałem dobierać ich starsze wersje – a sam zagrał w jednym króciutkim epizodzie. Wśród reszty obsady zobaczymy m. in. policyjnego rzecznika Krzysztofa Piaska, pracownika działu marketingu w płockim teatrze, Leszka Skierskiego, młodych i zaangażowanych ludzi z teatralnego programu PaT (skrót oznacza „Profilaktyka a Ty”) i Szkoły Podstawowej nr 11.

Akcję filmu osadzono w latach 90., na ekranie na polskich szosach brylują polonez i duży fiat. - Historia jest prosta, może dostrzeżecie w niej jakieś elementy z własnego życia – mówił Bała. - Nie machałem do was paluszkiem ze wskazaniem "tylko nie pijcie wódki". Zakładam, że każdy z was ma pewną dozę przyzwoitości i umiaru.

Policyjny rzecznik uczulał widzów, aby dostrzegli rolę wychowania od najmłodyszch lat. - Myślicie sobie, że to was nie dotyczy, prędzej rodziców. Teraz to jakiś kosmos. Liczę jednak, że coś z tego zostanie w waszych głowach, a po latach sobie o tym przypomnicie. Dla nas to będzie najlepsza nagroda. Podejmujcie takie decyzje, aby negatywnie nie rzutowały na wasze przyszłe życie.

Sfilmowana historia zaczyna się od zaprezentowania tytułowego śmiecia. Z początku to dosłownie leżący na ziemi papierek po batonie, dopiero z czasem nabiera dwuznaczności. A jak przystało na film profilaktyczny, pokazuje, ile w naszym życiu znaczą odpowiednie wzorce, wsparcie ze strony najbliższych i czy warto skusić się na kradzież drobnostki chociażby za 50 groszy.

- Kiedy dostrzegamy śmiecia, ktoś nam radzi, aby go nie podnosić. Sam nie dostrzega takiej potrzeby – wyjaśniał twórca programu PaT, inspektor Grzegorz Jach, pełniący funkcję pełnomocnika komendanta głównego policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. - Potem wsiada się pod wpływem alkoholu za kierownicę. Jeśli ludzie patrzą, nie piję i nie ćpam, a kiedy przestają... Kapitalne jest to, co zrobiliście – gratulował całej ekipie. - W tak krótkim czasie i tak niesamowicie lekko zdołaliście opowiedzieć tak dużo.

Produkcja powstała dzięki współpracy Komendy Miejskiej Policji w Płocku, Stowarzyszenia Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego, Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej, Tetaru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, Płockiej Grupy PaT i SP nr 11.

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE