Reklama

Wyklęci w... galerii. Wystawa w Wiśle

Opublikowano:
Autor:

Wyklęci w... galerii. Wystawa w Wiśle - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wystawę poświęconą lokalnym strukturom podziemia niepodległościowego oglądać można do końca lutego na pierwszym piętrze Galerii Wisła.

Wystawę poświęconą lokalnym strukturom podziemia niepodległościowego oglądać można do końca lutego na pierwszym piętrze Galerii Wisła.

Ekspozycja „Ostatni leśni – Mazowsze i Podlasie w ogniu 1948-1953” została przygotowana dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Poświęcona jest likwidacji przez resort bezpieczeństwa ostatnich oddziałów partyzanckich niepodległościowego podziemia działających w latach 1948-1953.

Organizatorzy wystawy przygotowali specjalne panele, na których prezentowana jest historia trzech struktur podziemia niepodległościowego działających w końcu lat 40. na terenie ówczesnego województwa warszawskiego. Ekspozycja prezentuje walki partyzanckie prowadzone przez 16. i 23. Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz 6. Brygadę Wileńską. Wiele oddziałów rozpoczęło walkę jeszcze w czasie okupacji niemieckiej. A po zakończeniu drugiej wojny światowej kontynuowało opór przeciwko władzy sowieckiej.

Wystawa w Galerii Wisła pokazuje skalę oporu społecznego na Mazowszu i Podlasiu. Gdyby nie bezinteresowna pomoc wielu osób wieloletnia egzystencja leśnych oddziałów byłaby niemożliwa.
Jedna z najważniejszych części ekspozycji to dokumentacja operacji pacyfikowania oddziałów podziemia niepodległościowego przez UBP i KBW w 1948 roku i w latach 1951-1952, prowadzących do likwidacji ostatnich leśnych.

Fot. Archiwum Galerii Wisła

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE