Reklama

Wyjazd z małym dzieckiem za granicę? O tym pamiętaj!

Opublikowano:
Autor:

Wyjazd z małym dzieckiem za granicę? O tym pamiętaj! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyjazd z małym dzieckiem na wakacje stawia przed rodzicami wiele wyzwań. O czym pamiętać organizują wakacje z maluchem, by pobyt był udany?

Wyjazd z małym dzieckiem na wakacje stawia przed rodzicami wiele wyzwań. O czym pamiętać organizują wakacje z maluchem, by pobyt był udany?

Po pierwsze paszport

Niezależnie od tego, czy wybieramy się z maluchem do innego kraju Unii Europejskiej, czy poza wspólnotę – powinniśmy wyrobić nawet bardzo małemu dziecku paszport. Poza przekraczaniem granicy na lotniskach - paszport dziecka będzie nam potrzebny w hotelach, gdzie należy okazać taki dokument. Wniosek o paszport powinni złożyć rodzice lub opiekunowie prawni dziecka w punkcie paszportowym. Wyrobienie paszportu zajmuje ok. 30 dni, dlatego nie warto odkładać tego zadania na ostatnią chwilę. Choć istnieje możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego, który można otrzymać szybciej – lepiej nie testować tej możliwości. Do wyrobienia paszportu niezbędne jest zdjęcie dziecka spełniające określone urzędowo kryteria. Ponadto musimy ponieść opłatę za wyrobienie paszportu, która wynosi 30 zł, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 15 zł. Paszport dla dziecka poniżej 5 roku życia jest ważny przez 5 lat. Po złożeniu wniosku - jeżeli chcemy sprawdzić, czy paszport jest już gotowy – możemy to zrobić przez dedykowany portal internetowy.

Dobre miejsce

W oczekiwaniu na paszport możemy skoncentrować się na wyborze miejsca naszego wypoczynku. Najlepiej wybrać kraj do którego lot samolotem nie zajmuje więcej niż kilka godzin i odbywa się w dogodnych godzinach (czyli nie w środku nocy). Choć rodzice są przyzwyczajeni do nocnego wstawania, lepiej nie fundować maluchowi takiej atrakcji. Możemy wybrać zatem na przykład Chorwację, Grecję, Włochy czy Bułgarię lub nieco dalszą Hiszpanię. Podróżując z małym dzieckiem warto wybrać się na urlop poza sezonem, kiedy upały już miną, a temperatury będą oscylować wokół 23 stopni Celsjusza. Przebywanie w bardzo wysokiej temperaturze jest dla maluchów męczące, a jeżeli dodatkowo połączymy je z mocnym schładzaniem się w klimatyzacji hotelowej – infekcję górnych dróg oddechowych u dziecka będziemy mieć wręcz gwarantowaną.

Krótki transfer

Kolejny etap podróży to transfer dziecka z lotniska do hotelu, ośrodka wypoczynkowego lub innego miejsca w którym planujemy odpoczywać. Tu też nie ma niespodzianek: taki transport też nie powinien zajmować zbyt długo. Konieczność karmienia, przewijania i zabawiania dziecka w podróży powoduje że nawet niewielkie dystanse potrafią trwać całą wieczność.

Położenie hotelu

Hotel dla malucha to temat, któremu można by poświęcić wypracowanie. Przede wszystkim powinien być dostosowany dla rodziców z wózkiem. Oznacza to, że choć przepięknie położone, to jednak trudno dostępne hotele, czy apartamenty na klifach, wzgórzach, pagórkach lub w górach powinniśmy usunąć z naszej listy. Wakacje z maluchem oznaczają bowiem, że będziemy musieli pokonywać taką trasę wiele razy w ciągu dnia. Jeżeli wybieramy się na wakacje z raczkującym lub chodzącym już dzieckiem – wówczas powinniśmy zadbać też o to, by nasz pokój nie miał bezpośredniego wyjścia do basenu (chwila nieuwagi i…) lub był położony na wyższym piętrze z odpowiednio zabezpieczonym balkonem, czy tarasem. Oczywiście interesuje nas raczej cichy hotel bez dyskoteki do późnych godzin nocnych. Dla rodziców małego dziecka przydatny jest też bardzo aneks kuchenny, w którym można umyć butelkę, czy przygotować lub odgrzać przecierki, mleko czy jedzenie dla dziecka. Aneks przyda się też w przypadku podróżowania z dwu, czy trzylatkami. Te ostanie skorzystają już też z pokoju zabaw dla dzieci, czy plaży na której można robić babki i budowle z piasku. Ta taką możliwość również warto zwrócić uwagę rezerwując wyjazd.

Leki i ubezpieczenie

Oczywiście wyjeżdżając z dzieckiem nie należy zakładać czarnego scenariusza, tym nie mniej warto wyposażyć się w podstawowe leki bez recepty przeznaczone dla dzieci. Oczywiście w turystycznych miejscowościach najczęściej znajdziemy aptekę, jednak może zdarzyć się i tak, że będziemy potrzebować medykamentów w środku nocy, bo dziecko dostanie akurat wysokiej gorączki. Lepiej jest mieć zatem ze sobą niewielki zapas leków na częste wśród dzieci przypadłości. Jeżeli podróżujemy po Unii Europejskiej – powinniśmy mieć ze sobą również kartę EKUZ. Potwierdza ona prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Trzeba przy tym pamiętać, że EKUZ uprawnia tylko do korzystania z usług państwowych placówek medycznych. Jeżeli więc zależy nam na pełnym bezpieczeństwie dziecka – najlepiej wykupić dodatkowo ubezpieczenie wakacyjne, (sprawdź) które działa również w prywatnych klinikach czy szpitalach. Polisa turystyczna powinna obejmować przede wszystkim koszty leczenia, ratownictwa i transportu, a także assistance oraz NNW. Warto w tym miejscu pamiętać, by wybrać taką opcję ubezpieczenia w podróży, która zapewni pokrycie nawet bardzo wysokich kosztów leczenia, czy transportu medycznego. Ubezpieczenie podróży (tutaj więcej) warto rozszerzyć ponadto o OC w życiu prywatnym, które z kolei przyda się nam jeżeli to my lub nasze dziecko wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Przydatne dla podróżujących jest także ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego – szczególnie, jeżeli w przerwach w opiece nad dzieckiem planujemy uprawiać sport z wykorzystaniem własnego wyposażenia.

Tak przygotowani możemy bez obaw udać się z rodziną na wakacje korzystając z atrakcji i dobrej pogody, której jesienią jest już w Polsce coraz mniej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE