Reklama

Wyjątkowy wyjazd Terytorialsów. Przysięga daleko od domu

Opublikowano:
Autor:

Wyjątkowy wyjazd Terytorialsów. Przysięga daleko od domu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bez oklasków, defilady, obecności najbliższych. Tak wyglądała przysięga wojskowa ponad 80 ochotników, którzy zasilili szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bez oklasków, defilady, obecności najbliższych. Tak wyglądała przysięga wojskowa ponad 80 ochotników, którzy zasilili szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (Lubuskie) i była zwieńczeniem dwutygodniowego szkolenia podstawowego. Była to pierwsza przysięga mazowieckiej brygady zorganizowana tak daleko od miejsca jej stacjonowania.

To już 14. przysięga terytorialsów z południowego Mazowsza. Obecnie brygada liczy ponad 1300 żołnierzy, w tym 260 zawodowych. Po przysiędze liczba powiększyła się o 102 osoby, bo oprócz szkolenia podstawowego odbyło się wyrównawcze, w którym wzięło udział 20 osób.

Ze względu na reżim sanitarny przysięga odbyła się bez zaproszonych gości, prawie 400 km od miejsca w którym nowi terytorialsi rozpoczęli wojskową drogę. Była ostatnim, ale bardzo ważnym etapem pobytu teryotrialsów z Mazowsza na poligonie w Wędrzynie.

- Orkiestra, defilada, oklaski, życzenia otrzymywane od najbliższych - tak miała wyglądać kolejna przysięga żołnierzy naszej brygady. Niestety, zagrożenie epidemiologiczne uniemożliwiło przeprowadzenie uroczyste przysięgi wojskowej - powiedział płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. - Patrzę na was z dumą, że w tak szczególnym czasie podjęliście decyzję o wstąpieniu w szeregi naszej brygady.

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że w marcu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na kryzysowy. Zawieszono wszystkie szkolenia dla żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Odmrożenie aktywności w polu nastąpiło z początkiem czerwca, a 29 dni później rozpoczęło się pierwsze w czasach pandemii szkolenie nowych żołnierzy 6 mazowieckiej brygady.

- Przeszliśmy razem tak wiele. Każdy z nas dźwigał ten sam ciężar i choć czasami nie było lekko, razem dotrwaliśmy do końca szkolenia. Nie zabrakło pomocy, słów otuchy i wspólnego uśmiechu. Staliśmy się rodziną, grupą przyjaciół, która rozumie się bez słów - powiedziała podczas uroczystości szer. Marlena Blicharz.

Wojska Obrony Terytorialnej powstały w styczniu 2017 roku jako piąty rodzaj sił zbrojnych. W ramach WOT żołnierze – ochotnicy pełnią nowy rodzaj służby – tzw. terytorialną służbę wojskową, która pozwala łączyć dotychczasową aktywność ze służbą wojskową. WOT liczy obecnie 24 tys. żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników. Misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE