Może wybierzecie dla siebie coś z naszych propozycji? Sprawdźcie, co proponujemy od piątku do niedzieli.
Co się dzieje w Płocku w piątek?
Już od 17 września trwa w Płocku XII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych – Płock 2022. Piątek 23 września to ostatni dzień tej wartościowej imprezy. Co zaplanowano?
9:30 Wprowadzenie do filmu – Artur Zaborski
9:40 „Powrót do tamtych dni” – reż. Konrad Aksinowicz, 104 min. (eMka)
11:30 Spotkanie z gościem: Konrad Aksinowicz – prowadzi Artur Zaborski
15:30 „Film balkonowy” reż. Pawła Łozińskiego – dokument o rozmowie, której się szuka – dr Piotr Pławuszewski, 90 min. (eMka)
17:30 Przyznanie nagród za najlepszą audiodeskrypcję filmową XII edycji Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2022 (POKiS)
18:00 Koncert: Monika Borzym Śpiewa Stare Piosenki (POKiS)
Z kolei o godz. 16:00 zapowiada się ciekawa impreza - „Piknik z Łukasiewiczem”. Tam gdzie zaczyna się ulica Łukasiewicza, powstał mural dedykowany jej patronowi. Okazją jest obchodzony w Płocku Rok Ignacego Łukasiewicza. Zostanie tm odsłonięty mural wybitnego chemika i pioniera przemysłu naftowego. Zaprojektował go Grafik Miasta Robert Parzychowski. Obraz zdobi ścianę budynku na rogu ulic Nowowiejskiego i Łukasiewicza. Udostępniła ją Kuria Diecezjalna Płocka.
- W programie pikniku jest wiele atrakcji. Będą warsztaty naukowe, warsztaty robienia świeczki żelowej, dmuchany dart i bramka zręcznościowa, gigantyczne gry planszowe oraz różne animacje dla dzieci. Na piknikowe atrakcje zapraszamy na plac na terenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich przy ul. Nowowiejskiego 4 - zachęcają organizatorzy.
Natomiast o godz. 17:00 Muzeum Mazowieckie w Płocku i producent filmu Andrzej Paluszyński zaprasza na premierę fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Życie w glinie wypalone. Opowieść o Wandzie Szrajberównie”.
- Poznajcie niezwykłą historię Wany Szrajberówny, postaci żywcem wyjętej z powieści Żeromskiego, pełnej pasji i niezwykle zasłużonej dla polskiej sztuki. Film opowiada o życiu i twórczości Wandy Szrajberówny (1886-1962) – malarki i artystki zajmującej się ceramicznym rzemiosłem artystycznym, kierowniczki pierwszej w niepodległej Polsce Stacji Doświadczalnej dla Ceramiki Ludowej w Wiśniewie pod Warszawą. Odtwórczynią głównej roli Szrajberówny jest płocka artystka ceramiczka Beata Szajdziuk - informują organizatorzy.
Seans odbędzie się w auli muzeum przy ul. Kolegialnej 6. Wstęp wolny.
Co się dzieje w Płocku i okolicy w sobotę?
W sobotnie przedpołudnie w podpłockim Cieszewie szaleć będa biegacze. Zaplanowano tam imprezę ULTRA PAZUR 6.0 na pięknych trasach Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. O godz. 8:30 100 osób ruszy do biegu na wymagającej trasie na 25 km, a o godz. 9:30 80 biegaczy walczyć będzie na dystansie 11 km, z końcówką w rozgałęzieniu Skrwy i Wisły.
O godz. 17:00 piłkarze ręczni ORLEN Wisły Płock zapraszają do ORLEN Areny na ligową potyczkę z MKS Zagłębie Lubin. Do tej pory płocczanie mają komplet punktów w PGNiG Superlidze.
Dodajmy, że w sobotę 24 września w płockim amfiteatrze miała wystapić Maryla Rodowicz, ale koncert został przeniesiony na 28 kwietnia 2023 r.
Co się dzieje w Płocku w niedzielę?
Do południa mamy ofertę dla najmłodszych. Otóż o godz. 10:30 i 11:30 w Szkole Muzycznej odbędą się Wędrówki po pięciolinii - "Kotek". Spotkanie z muzyką polskich kompozytorów. Wykonawcy: Marta Ustyniak-Babińska – sopran, Łukasz Lenart – baryton, Dawid Daszkiewicz-Dąbrowski – fagot, Artur Pilch – fortepian, Łukasz Przykłocki – Skrzat, Adriana Wdziękońska – Ciocia Ada, śpiew.
O godz. 11:00 zaplanowano imprezę "Śladami Broniewskiego w Płocku. Spacer performatywny". To wydarzenie teatru i PLOT, wstęp wolny. Miejsce spotkania: plac przez Jagiellonką.
- Kiedy napisał wiersz, musiał go natychmiast ogłosić światu. „Bo ja, jak ta kura… gdy zniesie jajko, gdakaniem musi tę nowinę obwieścić”. Wspaniały, zachwycający, trudny, nie do zniesienia. Dla jednych wyjątkowy, dla innych skompromitowany. I chociaż z Płocka, miasta rodzinnego, wyjechał bardzo wcześnie, to wielokrotnie wracał. Do miejsca, które kształtowało jego wrażliwość i sposób patrzenia na świat. W którym przeżywał pierwsze miłości, podejmował pierwsze próby poetyckie, gdzie rodził się jego gorący patriotyzm - piszą organizatorzy spotkania.
Opowieść o życiu poety będzie snuła Joanna Pęsik, po drodze spotkamy aktorów w scenach wyreżyserowanych przez Julię Mark. Ze względów organizacyjnych udział w spacerze będzie możliwy po odebraniu wejściówki. Będziecie mogli je otrzymać w kasie teatru i w Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Jedna osoba może dostać dwie wejściówki.
O godz. 19:00 w katedrze odbędzie się ostatni koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej – Koncert Jubileuszowy. Wystąpią: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Francesco Bottigliero, soliści: Julia Chętka – sopran, Dominika Zembrzycka – alt, Albert Rugieł – tenor, Michał Kędzierski – bas. Wykonane zostaną dwa dzieła Josepha Haydna: „Missa in tempore belli” oraz „Te Deum”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.