Reklama

Reklama

Wyjątkowe spotkanie. Była też major Kasia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 13 maj 2021 20:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek odbyły się w Płocku uroczyste obchody 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, patrona 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklama

Wiele osób dotarło do kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika  Płocku: byli kombatanci, terytorialsi, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Witold Bubak, dowódca 64. batalionu lekkiej piechoty w Płocku mjr Ireneusza Fudała, komendant WKU w Płocku ppłk Wojciech Nawrocki, przedstawiciele Straży Miejskiej w Płocku i płockich szkół mundurowych Feniks i PUL, Tomasz Kominek - dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego,  Marlena Mazurska, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku.

Mszy św. przewodniczył ks. por. (r). Andrzej Smoleń, przy Płycie Pamiątkowej rotmistrza złożono kwiaty.

- Wielki patron niesie wielkie zobowiązania – mówił ks. por. (r) Andrzej Smoleń. - Pilecki wskazuje przede wszystkim na postawę szczerego i autentycznego patriotyzmu i gotowości do złożenia ofiary za drugiego człowieka. Uczy godności i honoru polskiego oficera, niezłomnej postawy moralnej, czemu dał wyraz w czasie śledztwa i procesu.

120 lat temu, 13 maja 1901 r., w Ołońcu na północy Rosji urodził się Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, a następnie skazany na śmierć i stracony. Dziś wciąż jest poszukiwane miejsce jego pochówku.

Warto podkreślić, że podczas czwartkowych uroczystości obecna była prawdziwa bohaterka - mjr Katarzyna Rabińska-Nowakowska ps. "Kasia", płocczanka i sanitariuszka w powstaniu warszawskim, która ostatnio została awansowana do stopnia majora Wojska Polskiego. 

97-letnia bohaterka otrzymała już wcześniej Krzyż Walecznych. Walczyła na terenie Politechniki Warszawskiej, jej zgrupowanie to Zgrupowanie Pancerne „Golski”, pluton 161.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -17

  Rambo

  WOT to prawie wojsko. Terytorialsi to prawie mężczyźni. Prawie robi ogromną różnicę.

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -17

  Zynio

  Harcerzyki bawiący się w żołnierzyków - żenada...

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -16

   Zynio

   Dwa lata służby w lotnictwie, w pułku cztery eskadry samolotów - w sumie 46 samolotów w pełnej gotowości bojowej. Takich pułków było kilkanaście w PRL . A co teraz jest ? Harcerzyki wot i na palcach jednej ręki sprawnych jastrzębi f16...ha...ha..ha..

  • 4 miesiące temu | ocena +16 / -9

   PL

   Wstąp, spróbuj tego harcerstwa.

   • 4 miesiące temu | ocena +7 / -17

    Adam

    Ja mam podobne zdanie. Służyłem przez 2 lata. Zobaczyłbyś co to prawdziwe wojsko, a nie weekendowa maskarada.

 • 4 miesiące temu | ocena +16 / -7

  Płocczanin

  Z szacunku dla Pani major powinniście zachować wstrzemięźliwość i umiar w swoich beznadziejnych kanapowych komentarzach. Przypuszczam, że każdy z was szczekaczy internetowych będąc w sytuacji Pani major, w czasie powstania pierwsi zwszlibyście do piwnic chowając się lub poszlibyście na współpracę z Niemcami. Szacunek i jeszcze raz szacunek mości Panowie. Do munduru, do ojczyzny, do kombatantów.!!!!!

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -7

   oddaliście POLSKĘ wyrwaną z ŁAP RUSKICH prosto w ręce jankesa?

   dzisiaj nie ma już wojska polskiego! w polskich koszarach stacjonuje obce nam nie tylko kulturowo wojsko, ktore broni tylko i wyłącznie swoich interesów! JAŁTA, POCZTDAM pokazał z jaką łatwością wasi sojsznicy sprzedają POLSKĘ za kieliszek dobrego koniaku albo paczkę cygar? (tylko nie mówcie tego POLAKOM, bo chce wygrać wybory - to słowa amerykańskiego prezydenta, po tm jak oddał Polske w ręce Stalina???)...COCA COLA broni interesów COCA COLI? teraz zmuszają nas do kupowania produktów i technologii (elektrwonia w OSTROŁĘCE,...elektrownia atomowa),...często przestarzałej ale amerykańskiej....nawet były ambasador amerykanski MOŚCIBBBBAcher mówiła prześmiewczo o Morawieckim...per MOKRAWIECKI...,...i proszę mi tutaj nie pisac propagandy o ODWADZE,..bo jeszcze OSTATNIE guziki przydadzą wam sie do oddawania zanim będziecie uciekać znowu na RUMUNIĘ?

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -26

  zimowa symulacja wony z Rosją pokazała, przegraną juz po 5 dniach?

  ...dalej bawicie się w defilady pospolitego ruszenia? pamietamy ostatnia defiladę zwyciestwa w Warszawie,..gdzie podstawą był sprzet z Muzeum Wojska Polskiego i grupy rekonstrukcyjne biegające w strojach husarii przed trybuną oficjalnych delegacji? TITANIC płynie w pełnym zanurzeniu?

 • 4 miesiące temu | ocena +12 / -27

  czy to prawda, że w Polsce

  stacjonuje juz 56 tysiecy wojska amerykanskiego?...za tymczasem ani jeden samolot F16 juz nie lata? wszystkie zostały "zjedzone" na częsci?... czy to prawda, że płacimy za wszystko amerykanom,...a oni maja prawo przebierac sie w nasze mundry,...robic co chcą na konto zolnierza polskiegom...i sa EKSTERYTORIALNI...jak zolnierz SOWIECKI za komuny?

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -26

  Obrona Cywilna?

  a gdzie było prawdziwe Wojsko Polskie? czy nadal pinuje koszary Wojska Amerykańskiego?