Reklama

Reklama

Wyjątkowe spotkanie. Była też major Kasia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek odbyły się w Płocku uroczyste obchody 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, patrona 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklama

Wiele osób dotarło do kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika  Płocku: byli kombatanci, terytorialsi, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Witold Bubak, dowódca 64. batalionu lekkiej piechoty w Płocku mjr Ireneusza Fudała, komendant WKU w Płocku ppłk Wojciech Nawrocki, przedstawiciele Straży Miejskiej w Płocku i płockich szkół mundurowych Feniks i PUL, Tomasz Kominek - dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego,  Marlena Mazurska, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku.

Mszy św. przewodniczył ks. por. (r). Andrzej Smoleń, przy Płycie Pamiątkowej rotmistrza złożono kwiaty.

- Wielki patron niesie wielkie zobowiązania – mówił ks. por. (r) Andrzej Smoleń. - Pilecki wskazuje przede wszystkim na postawę szczerego i autentycznego patriotyzmu i gotowości do złożenia ofiary za drugiego człowieka. Uczy godności i honoru polskiego oficera, niezłomnej postawy moralnej, czemu dał wyraz w czasie śledztwa i procesu.

120 lat temu, 13 maja 1901 r., w Ołońcu na północy Rosji urodził się Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, a następnie skazany na śmierć i stracony. Dziś wciąż jest poszukiwane miejsce jego pochówku.

Warto podkreślić, że podczas czwartkowych uroczystości obecna była prawdziwa bohaterka - mjr Katarzyna Rabińska-Nowakowska ps. "Kasia", płocczanka i sanitariuszka w powstaniu warszawskim, która ostatnio została awansowana do stopnia majora Wojska Polskiego. 

97-letnia bohaterka otrzymała już wcześniej Krzyż Walecznych. Walczyła na terenie Politechniki Warszawskiej, jej zgrupowanie to Zgrupowanie Pancerne „Golski”, pluton 161.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy