Reklama

Wyjątkowe okoliczności. Srebrna nagroda pojechała do Żyrardowa

Opublikowano:
Autor:

Wyjątkowe okoliczności. Srebrna nagroda pojechała do Żyrardowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę - po raz pierwszy w formule on-line - rozstrzygnięto kolejną edycję Poetyckiego Konkursu im. Władysława Broniewskiego, organizowanego od kilkudziesięciu lat przez Książnicę Płocką.

W sobotę - po raz pierwszy w formule on-line - rozstrzygnięto kolejną edycję Poetyckiego Konkursu im. Władysława Broniewskiego, organizowanego od kilkudziesięciu lat przez Książnicę Płocką.

W sobotni wieczór uroczystość poprowadziła szefowa Książnicy Joanna Banasiak. Organizatorzy przedstawili wyniki 32. edycji, łączyli się z laureatami. Relacja on-line prezentowana była na FB. Na konkurs wpłynęło ok. 130 zgłoszeń z całej Polski. Wysoki poziom prezentowanych prac chwalił prof. Piotr Śliwiński z jury konkursu.

- Okazało się, że w tej edycji Płock stał się bardzo inspirującym miejscem do tworzenia wierszy, przed rokiem tak nie było - zauważył prof. Śliwiński, krytyk literacki, członek czteroosobowego jury. - Otrzymaliśmy naprawdę bardzo wiele prac z wątkami płockimi. Wiersze były oczywiście bardzo różne. Chodzi o to, by w utworze było coś, co nas zaskoczy, by było widać głos autora, wyjątkowy, niepodobny do innych. Ale czytelnikowi może się wydawać, że to po części także jego głos.

Najlepsi otrzymali nagrody finansowe, dyplomy i nagrody rzeczowe. W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu” pierwszą nagrodę, a więc srebrny Liść Dębu, przyznano Stanisławowi Pawełkowi z Żyrardowa.

- Piszę scenariusze, zajmuję się projektowaniem graficznym - mówił laureat. - A moje wiersze to krótkie formy, w których często korzystam z błędów językowych, przejęzyczeń, słowotwórstwa dzieci. Dodam, że Władysław Broniewski to ulubiony poeta mojej mamy. 

Drugie miejsce jury przyznało Krzysztofowi Barańskiemu z Płocka, a trzecie miejsce zdobyli wspólnie Małgorzata Januszewska z Częstochowy oraz Michał Banaszak z Zielonej Góry. Dwa wyróżnienia trafiły do Wincentego Grewkowicza z miejscowości Joachimów-Mogiły (pow. skierniewicki), a jedno - do Edwarda Rytera z Płocka,

Jak co roku ukaże się tomik z pracami laureatów oraz wierszami następujących autorów: Jerzego Fryckowskiego z Dębnicy Kaszubskiej, Henryka Liszkiewicza z Piły, Joanny Nowak z Płocka, Wojciecha Roszkowskiego z Nowego Sącza oraz Donaty Witkowskiej-Kowal ze Starachowic. W tomiku pokonkursowym znajdą się także fotografie, udostępnione w styczniu br. w ramach wystawy "Mój Płock".

- Tym razem nie możemy się z Państwem podzielić wspaniałym chlebem, ale proszę mi wierzyć, pachnie cudownie, tak samo, jak zawsze - mówiła Joanna Banasiak.

Podczas gali wiersze laureatów deklamowała aktorka Sylwia Krawiec, zaśpiewały także siostry Dominika i Kamila Bieniek. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE