Reklama

Wyjątkowe albumy. Już można kupować!

Opublikowano:
Autor:

Wyjątkowe albumy. Już można kupować! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tuż przed świętami ukazały się dwa albumy związane z Płockiem - Mirosława Łakomskiego oraz Jana Waćkowskiego poświęcony wizycie Jana Pawła II w Płocku. Obie pozycje obowiązkowo powinny znaleźć się na półkach płocczan.

Tuż przed świętami ukazały się dwa albumy związane z Płockiem - Mirosława Łakomskiego oraz Jana Waćkowskiego poświęcony wizycie Jana Pawła II w Płocku. Obie pozycje obowiązkowo powinny znaleźć się na półkach płocczan.

Oba albumy ukazały się tuż przed świętami Bożego Narodzenia nakładem Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki i każdy z nich jest wart uwagi.

Mirosław Łakomski nie od dziś lubi opowiadać historię Płocka poprzez fotografie. Wspomina o tym nawet we wstępie do najnowszego albumu "Płock zapomniany" poeta, Marek Grala, ponieważ Łakomski, chociaż zwiedził spory kawałek świata, wciąż „najbardziej lubi podróżować po Płocku, starym Płocku”. Tym samym, który wydaje się już być już zatartą w pamięci kartą z przeszłości, ale wciąż wypływającą gdzieś na powierzchnię za sprawą opowieści i ich towarzyszki, fotografii. Jakby wsiąść do wehikułu czasu, który zapewni nam powrót do tego „co było, minęło i raczej nigdy nie wróci”. Tym bardziej warto spojrzeć na stare witryny sklepowe, które nierzadko kojarzymy jeszcze z dziecięcych lat, albo na stary budynek teatru z charakterystycznym podświetlanym napisem, który wielu płocczan darzy sentymentem.

Album podzielono na dwie części, ale w taki sposób, aby jak najlepiej oddać klimat PRL-owskich lat. Pierwszą, zawierającą wspomnienia, nawet wydrukowano na papierze pakowym. Kartkując go, przywołamy „Delikatesy Langego” albo „Bar Europejski Henryka Siedlińskiego”, „Dom Lewnensteina”, „Małpiak”, „Podkowę” czy „Kino Mazur”, a potem przyznamy, że w tym wszystkim tkwi pewien magnetyczny urok, do którego warto czasem powrócić. Druga część jest bogata w liczne archiwalne zdjęcia.

Z kolei Jan Waćkowski to człowiek, który sam w sobie stanowi część historii naszego miasta. Na swoich zdjęciach przyszpilił taką ilość sytuacji, przy czym większość związaną z kolejnymi anegdotami, że sam już stracił rachubę. I choć Jan Waćkowski jako jedyny płocczanin uwiecznił na swoich fotografiach wszystkich trzech papieży, to właśnie te z Janem Pawłem II są najdroższe jego sercu.  

Album w formacie A4, „Spotkaliśmy się serdecznie. Papież Jan Paweł II w Płocku” wydano z okazji kanonizacji polskiego papieża, aby wspomnieć jego wizytę w Płocku w czerwcu 1991 roku, co zresztą nie było pierwszą wizytą Karola Wojtyły w naszym mieście. Gościł u nas parokrotnie jeszcze zanim został wybrany papieżem, które to wizyty również uwiecznił na zdjęciach niezawodny Jan Waćkowski.

Publikację liczącą 152 strony autor dedykował pamięci zmarłego niedawno pierwszego niekomunistycznego prezydenta Płocka i wojewody płockiego Andrzeja Drętkiewicza. Poza fotografiami zawiera także kalendarium wizyt, fragmenty homilii oraz liczne cytaty.

Na zdjęciach sprzed widzimy nie tylko głowę Kościoła Powszechnego, ale i wielu płocczan - na czele z Andrzejem Drętkiewiczem, Tadeuszem Mazowieckim, biskupem Romanem Marcinkowskim, byłym proboszczem parafii św. Krzyża ks. Andrzejem Zembrzuskim i tłumami płocczan, którzy przyszli do katedry, na dzisiejszy plac Celebry Papieskiej czy pod okno na pl. Narutowicza.

Oba wydawnictwa są do kupienia w siedzibie POKiS-u lub można je zamówić poprzez jego stronę internetową.

Fot. POKiS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE