Reklama

Wycie syren. Trzeba sprawdzić, czy działają

Opublikowano:
Autor:

Wycie syren. Trzeba sprawdzić, czy działają - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek w całym mieście rozlegnie się wycie syren. To próby systemu ostrzegania przed ewentualnym naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej.

We wtorek w całym mieście rozlegnie się wycie syren. To próby systemu ostrzegania przed ewentualnym naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej.

Jak poinformowały służby prasowe wojewody mazowieckiego, we wtorek między 6.00 rano a 19.00 w 44 miastach na Mazowszu zawyją syreny alarmowe. - Będzie to test systemu ostrzegania towarzyszący ćwiczeniom RENEGADE – KAPER 15/I organizowanym przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych - zapowiadają służby prasowe wojewody mazowieckiego. - Włączenie syren alarmowych jest jednym z elementów ćwiczenia związanym z epizodem zakładającym naruszenie przestrzeni powietrznej kraju.

W ramach ćwiczeń mieszkańcy Mazowsza usłyszą 3-minutowy modulowany dźwięk syreny, natomiast odwołanie alarmu zostanie zasygnalizowane przez dźwięk ciągły, również 3-minutowy.

Syreny włącza się w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia i minimum raz w roku powinno się przeprowadzać głośną próbę jego działania. Jak przypomina rzeczniczka wojewody, na Mazowszu tradycyjnie test syren przeprowadza się 1 sierpnia o godzinie 17.00, by jednocześnie uczcić pamięć powstańców warszawskich.

Jan Piątkowski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w płockim Ratuszu, wyjaśnia, że od kilku lat dowództwo polskich sił zbrojnych zarządza ćwiczenia dla poszczególnych województw właśnie w ramach programu Renegade. - To ćwiczenie ogólnokrajowe, natomiast 1 sierpnia tylko w niektórych miastach, głównie w Warszawie i innych miejscowościach Mazowsza, rozlegają się syreny w hołdzie powstańcom warszawskim - wyjaśnia dyrektor. - Nie znaczy to, że testy nie zostaną powtórzone w rocznice wybuchu powstania.
 

Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE