Reklama

Wybuduj budynek na nabrzeżu i płać. Ofertę przygotowuje Ratusz

Opublikowano:
Autor:

Wybuduj budynek na nabrzeżu i płać. Ofertę przygotowuje Ratusz - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości A jednak miałby powstać budynek na nabrzeżu przy okazji nowego zagospodarowania bulwaru nad Wisłą. W ratuszu powstał pomysł, aby wydzierżawić nieruchomość gruntową o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych w formie przetargu nieograniczonego.

A jednak miałby powstać budynek na nabrzeżu przy okazji nowego zagospodarowania bulwaru nad Wisłą. W ratuszu powstał pomysł, aby wydzierżawić nieruchomość gruntową o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych w formie przetargu nieograniczonego.  

Koncepcja wybudowania całorocznego obiektu kubaturowego pełniącego funkcję gastronomiczno-handlową przy ul. Nabrzeże Stanisława Górnickiego ma związek z realizacją I etapu inwestycji na odcinku od ul. Mostowej do zalewu Sobótka. Szacunkowy koszt realizacji obliczono na 2,1 mln zł.

– W związku z powyższym, z uwagi na konieczność przeznaczenia dużych nakładów finansowych na realizację inwestycji, zasadne jest wydzierżawienie nieruchomości na okres 30 lat – czytamy w projekcie uchwały przygotowanej na najbliższą sesję Rady Miasta Płocka. Prezydent samodzielnie takiej decyzji podjąć nie może, chyba że chodziłoby o okres do 10 lat.

Radna Kukiz’15, Iwona Jóźwicka dopytywała w poniedziałek podczas posiedzenia komisji gospodarki komunalnej, czy chodzi o wydzierżawienie nieruchomości gruntowej prywatnemu przedsiębiorcy. – Osoba zostanie wyłoniona w drodze przetargu – precyzowali pracownicy Ratusza.

Ponadto wskazana tym postępowaniu osoba wybuduje obiekt o charakterze handlowo-gospodarczym. Radną zaniepokoił wspomniany okres 30 lat. – Zgodnie z polskim prawem ta osoba będzie mogła ubiegać się o przejęcie terenu na wieczyste użytkowanie. Dotyczył tego wyrok Sądu Najwyższego. Trzeba liczyć się z tym, że gmina może stracić teren.

Faktycznie w przypadku umów dzierżawy na czas określony wskazuje się maksymalny termin 30 lat. Jednak umowę dzierżawy zawartą na czas określony, tj. na czas dłuższy niż 30 lat, poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.

W takim razie na komisji padła propozycja skrócenia terminu np. do 25 lat. – Ważne, aby nie stracić nieruchomości, a osoba wyłoniona w przetargu dalej płaciła podatek – podsumowała radna.

Podano kwotę 1,2 tys. zł plus VAT. Tyle miałyby wynieść miesięczne opłaty za dzierżawę. Do tego doszłyby koszty z tytułu budowy obiektu. – Skoro tak, to kwota 1,2 tys. zł to jest czynsz byle jakiego lokalu w mieście – kontynuowała Iwona Jóźwicka.

Na wzmiankę o możliwym kredycie na budowę obiektu, dodała: – Mam nadzieję, że weźmiecie państwo takiego inwestora, który ma pieniądze. Odpowiednio sprawdzicie, żeby nie przyszedł i za chwilę nie zostawił interesu. Bo ile jest takich rozgrzebanych i zostawionych inwestycji w Płocku… Przemyślcie to – radziła.

Przypomnijmy, że stary projekt nabrzeża (przed zmniejszeniem zakresu prac - na wizualizacji poniżej) zakładał m.in. kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy przy Sobótce wraz z budową zaplecza szkolno-socjalno-sanitarnego. Na parterze miały być usytuowane toalety i natryski, wypożyczalnie sprzętu pływającego czy zimowego oraz zaplecze techniczne dla Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych. Na piętrze planowano restaurację z tarasem widokowym oraz posterunek municypalnych, natomiast na zewnątrz boiska plażowe do siatkówki i piłki ręcznej wraz z placem zabaw.


 

Fot. Dokumentacja UMP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE