Reklama

Wulgarny napis na pomniku upamiętniającym Żydów [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wulgarny napis na pomniku upamiętniającym Żydów [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płoccy policjanci przyjęli zgłoszenie dotyczące dewastacji na cmentarzu żydowskim. Na pomniku upamiętniającym ofiary Holocaustu pojawił się wulgarny napis, w okolicy są też swastyki.

Płoccy policjanci przyjęli zgłoszenie dotyczące dewastacji na cmentarzu żydowskim. Na pomniku upamiętniającym ofiary Holocaustu pojawił się wulgarny napis, w okolicy są też swastyki. 

Zawiadomienie o zbezczeszczeniu pomnika płocka policja przyjęła w poniedziałek 30 lipca. Na wulgarny napis uwagę zwrócił jeden ze spacerujących przy ul. Mickiewicza mieszkańców. Kiedy doszło do dewastacji? Tego nie wiadomo-zgłaszający nie potrafił określić, kiedy po raz ostatni nie widział napisu. Mógł to być nawet rok. 

- Przyjęliśmy zawiadomienie i wyjaśniamy tę sprawę, choć ze względu na dużą rozpiętość czasową wykrycie sprawców może być trudne - nie ukrywa Krzysztof Piasek, rzecznik prasowy płockiej policji.

Dochodzenie prowadzone jest pod kątem art. 261 kodeksu karnego, czyli znieważenia pomnika, miejsca publicznego lub upamiętniającego osobę. Grozi za to grzywna lub ograniczenie wolności.

Na tablicy pojawił się napis "J.... Żydów!", a na murku narysowano swastyki. Czy czyn może zostać przekwalifikowany na nawoływanie do nienawiści rasowej? O tym zdecyduje prokurator, który zapozna się zebranym materiałem dowodowym. Jeśli tak by się stało, a sprawcę udałoby się wykryć, groziłyby mu nawet dwa lata pozbawienia wolności. 

Na cmentarzu, tuż obok grobów, porozrzucanych jest też sporo śmieci. We wtorek 31 lipca o 18:00 grupa płocczan organizuje sprzątanie i zamalowywanie napisów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE