reklama

Wszystko dzięki Klossowi na starym moście

Opublikowano:
Autor:

Wszystko dzięki Klossowi na starym moście - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTo sposób na promocję Mazowsza - mają powstać filmowe szlaki turystyczne, którymi wędrować będziemy śladem bohaterów ulubionych polskich filmów i seriali. Na tej wyjątkowej mapie nie zabraknie również Płocka i kilku podpłockich miejscowości, oczywiście z Sierpcem na czele.

To sposób na promocję Mazowsza - mają powstać filmowe szlaki turystyczne, którymi wędrować będziemy śladem bohaterów ulubionych polskich filmów i seriali. Na tej wyjątkowej mapie nie zabraknie również Płocka i kilku podpłockich miejscowości, oczywiście z Sierpcem na czele.

Jako że około 100 najważniejszych polskich filmów i seriali ostatnich kilkudziesięciu lat powstało nie gdzie indziej, ale na Mazowszu, i to właśnie mazowieckie miasta i miasteczka, zabytki, a także rozległe krajobrazy zaskakująco często stawały się planami najsłynniejszych polskich produkcji, samorząd województwa uradził, że trzeba by ten filmowy potencjał naszego regionu jakoś wykorzystać. Na inicjatywie, dodajmy - pierwszej w kraju - ma skorzystać mazowiecka turystyka, a chodzi o to, by opracować filmowe szlaki turystyczne, wskazujące najsłynniejsze miejsca i zabytki znane z polskich filmów i seriali.

A tych na Mazowszu nakręcono naprawdę sporo, bo region kusi scenarzystów i reżyserów ogromnym bogactwem obiektów historycznych i zabytkowych, mamy też znakomite skanseny, w których przetrwała mazowiecka tradycja ludowa i szlachecka, a także świetnie zachowane fortyfikacje wojenne, czy też zamki, dworki i pałace. Na Mazowszu padały klapsy do takich filmów i seriali jak m.in. „Rejs”, „Pan Tadeusz”, „Ranczo”, „Ogniem i mieczem”, „Trędowata”, „CK Dezerterzy”, „Czterej pancerni i pies”, „Stawka większa niż życie”, „Europa, Europa”, „Tatarak”, „Klan”, „Złotopolscy”, „1920. Bitwa Warszawska”, „Noce i dnie”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Generał Nil”, „Znachor”, „Panny z Wilka”, „Brunet wieczorową porą”, „Boża Podszewka”, „Cwał”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Plebania”, „Czas honoru”, „Testosteron” czy „Ciało”.

Płock i kilka podpłockich miejscowości również zasłynęły jako najbardziej filmowe miejsca na Mazowszu. Płock swoje miejsce na tworzonej mapie zawdzięcza przede wszystkim kultowej „Stawce większej niż życie” - to m.in. na ulicach Rybaki, Mostowej, Misjonarskiej, Tumskiej, Starym Rynku, Synagogalnej, Sienkiewicza, Jerozolimskiej czy pl. Narutowicza kręcone były sceny kilku odcinków serialu i to naszym, płockim mostem jechał Hans Kloss w odcinku „Ściśle tajne”. Niewiele osób wie również, że w należących dziś do Orlenu zakładach Petrochemii kręcono też kosmiczne sceny „Pana Kleksa w kosmosie”. We wrześniu ubiegłego roku znów na naszych ulicach pojawiły się kamery filmowe - w nowym filmie Sławomira Fabickiego „Miłość” kilka scen nakręcono w Płocku. Z kolei podpłocki Łąck szczyci się scenami „Szatana z siódmej klasy”, odcinkami „Stawki większej niż życie” i epizodem pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim z „Ogniem i Mieczem” , natomiast Murzynowo - kultowym „Rejsem”.

Jeśli chodzi o Sierpc, to jego pozycja na filmowej mapie Mazowsza jest absolutnie pewna. Miasteczko od lat wyrasta niemal na mazowieckie zagłębie sztuki filmowej - to w sierpeckim skansenie w październiku 1997 r. padł pierwszy klaps na planie „Ogniem i Mieczem” i aż 19 dni zdjęciowych spędziła tu ekipa filmowa Jerzego Hoffmana i filmowała scenę opustoszałej wsi ukraińskiej i przejazd konny Bohuna. Rok później sierpecki skansen posłużył do kręcenia „Pana Tadeusza” - osiemnastowieczna karczma Pohulanka zamieniła się w filmową karczmę Jankiela na planie adaptacji Andrzeja Wajdy.

Zresztą nie tylko Muzeum Wsi Mazowieckiej ściąga do Sierpca reżyserów i scenarzystów - co bardziej złośliwi przyczyn tego stanu rzeczy upatrują w tym, że miasteczko jako żywo przypomina polskie mieściny sprzed kilkudziesięciu lat. Czy to komplement, czy ujma, trzeba samemu rozważyć, ale fakt faktem filmowcy cenią sierpecką scenerię. Kamery uwielbiają też tamtejszy dworzec kolejowy - to tu kręcono "Historię Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” Pawła Zalewskiego, rok wcześniej dworzec w zimowej scenerii zobaczyliśmy w głośnym obrazie „Generał Nil”. Miasteczko pojawiło się także w takich filmach jak „Szwadron”, „Drużyna” i „Syberiada polska” Janusza Zaorskiego.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, analizę filmowego potencjału Mazowsza wykonała firma landbrand, a nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia czuwa Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna. Na podstawie opracowanej analizy już w tym roku ma zostać ogłoszony otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych na przygotowanie i realizację zaproponowanych w analizie tras turystycznych – m.in. kultowe komedie PRLu, seriale, lektury szkolne (propozycja dla szkół) czy mistrzowie kina (propozycja dla turystów ceniących największe polskie produkcje).

MR,  UMWM

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE