Reklama

Reklama

Wszystko drożeje. Co z opłatą za wywóz śmieci?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Wszystko drożeje. Co z opłatą za wywóz śmieci?  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz trudniej znaleźć towary i usługi, które nie podrożały przez kilka ostatnich miesięcy. Galopujące podwyżki cen drenują portfele płocczan. Mamy jednak dobrą wiadomość - przynajmniej przez kilkanaście najbliższych miesięcy nie powinna wzrosnąć opłata za wywóz śmieci.

Reklama

Aktualnie obowiązująca opłata za wywóz śmieci w Płocku została ustalona w 2019 roku, a stawki weszły w życie w styczniu 2020 roku. To wynik ustawy, która m.in. nakazuje segregowanie odpadów. Radni ustalili podstawową stawkę na za wywóz śmieci na 26 złotych od osoby. Jeśli kontrola urzędników wykaże, że śmieci w danym punkcie nie są segregowane we właściwy sposób, opłata może zostać podwojona. 

Wzrost cen energii elektrycznej pociąga za sobą wzrost cen wielu usług, także miejskich. Od lutego obowiązuje choćby nowa stawka za bilety Komunikacji Miejskiej. 

Inaczej jest jednak ze śmieciami. Jak zapewnia nas Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta ds. komunalnych, na razie nie ma tematu podwyżki. 

- Takiego pomysłu nie ma - odpowiada Dyśkiewicz. - W tej chwili nie ma takiego zamierzenia. Do czerwca 2023 roku mamy ważną umowę z firmami odbierającymi odpady na terenie miasta. Myślę, że do tego momentu możemy mówić o utrzymaniu cen. 

Coraz więcej śmieci 

Jak przyznaje zastępca prezydenta, mieszkańcy z roku na rok produkują coraz więcej śmieci. Z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie za 2020 rok wynika, że płocczanin produkuje średnio 321 kg śmieci. 

- Sytuację mógłby poprawić system kaucyjny, takie są doświadczenia innych krajów - mówi Dyśkiewicz. - Miasto nie może zainicjować systemu kaucyjnego. 

Nad systemem kaucyjnym pracuje Ministerstwo Środowiska i Klimatu. System miałby obejmować butelki plastikowe do 3l i butelki szklanke do 1,5l pojemności. Konsument nie będzie musiał posiadać paragonu poświadczający zakup. W projekcie nie zawarto jeszcze propozycji stawek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy