Reklama

Wsparcie dla przedsiębiorców i rodziców. Inwestycje mają być. - Nie odpuszczamy

Opublikowano:
Autor:

Wsparcie dla przedsiębiorców i rodziców. Inwestycje mają być. - Nie odpuszczamy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Budżet miasta z pewnością ucierpi na pandemii koronawirusa, ale prezydent Andrzej Nowakowski przynajmniej na razie nie zamierza wstrzymywać inwestycji. Miasto wspiera przedsiębiorców poprzez zwolnienie z lokalnych podatków, pieniądze ma dostać też Komunikacja Miejska. 

Budżet miasta z pewnością ucierpi na pandemii koronawirusa, ale prezydent Andrzej Nowakowski przynajmniej na razie nie zamierza wstrzymywać inwestycji. Miasto wspiera przedsiębiorców poprzez zwolnienie z lokalnych podatków, pieniądze ma dostać też Komunikacja Miejska. 

W wydanym na początku kwietnia zarządzeniu prezydent  zdecydował, że od 1 kwietnia do  30 czerwca stawki za wynajem czy użytkowanie lokali należących do gminy będą symboliczne:

1 zł + VAT za użytkowanie nieruchomości, 

1 proc. dotychczasowego czynszu za wynajem lokali użytkowych. 

Miejski Zarząd Dróg zmniejszył także stawkę za zajęcie pasa drogowego w celach sprzedaży przed sklepowej - teraz to grosz dziennie za metr kwadratowy. 

- To mogłem wprowadzić zarządzeniem. Na sesji rady miasta są zaproponowane uchwały, które zgodnie z ustawą o koronawirusie na część 2020 roku zwolnią z podatku od grunty i budynku związane z działalnością gospodarczą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Uchwała pozwoli też umorzyć niezapłacony podatek w okresie trwania epidemii. 

Duzi przedsiębiorcy, jeśli radni zagłosują na "tak", będą mogli przedłużyć termin płatności podatku nieruchomości o trzy miesiące, licząc od dnia uzyskania pomocy, ale nie dłużej niż do 30 września 2020 roku. 

- Zgodnie z prawem, każda z pomocy odbywa się na wniosek przedsiębiorcy po wypełnieniu wniosku - podkreśla prezydent. 

Rodzice, zabytki, Komunikacja Miejska 

Radni zagłosują też za zawieszeniem opłat za żłobki czy dofinansowaniem zabytków. Miasto chce dołożyć do remontów 14 zabytków nieco ponad 1,5 mln złotych. Wśród zabytków m.in. katedra, Dom pod Opatrznością czy kamienice przy Grodzkiej. Będzie też uchwała planie budowy ogólnodostępnych stacji ładowania w Płocku 

- Nikt nas nie zwalnia z realizacji wcześniej podjętej ustawy o elektromobilności. Do końca roku ma być ich w Płocku aż 60 - mówił Nowakowski. 

[ZT]25291[/ZT]

Inwestycje w mieście są cały czas prowadzone, a jak mówił prezydent, remonty ul. Maneżowej, Grabówki czy Kilińskiego mogłyby być dalej posunięte, a wręcz ukończone. Problemem jest jednak... dostępność materiałów. Wytwórca mas bitumicznych zawiesił działalność, na razie do Wielkanocy. 

- Chcemy realizować inwestycje zaplanowane w budżecie. Stąd rozpoczęcie remontu ul. Kredytowej, gdzie jeszcze przed świętami może się zacząć frezowanie starego asfaltu - informował prezydent. - Nie odpuszczamy. W porozumieniu ze skarbnikiem uznaliśmy, że to najlepsza z możliwych form wsparcia przedsiębiorców. Po prostu chcemy realizować zadania, na które mamy pieniądze. Oczywiście będziemy szukać oszczędności tam, gdzie to możliwe, także na zadaniach bieżących. Na dziś chcemy jednak, żeby lokalna branża odczuła to jak najmniej. 

Budżet miasta z pewnością jednak straci na koronawirusie, choć jak mówił prezydent, ubytki budżetowe zaczęły się już wraz z obniżką podatku PIT. 

- Trudno dziś odpowiedzialnie podać kwotę. Rozmawiamy oczywiście ze skarbnikiem. To na pewno będzie kilkadziesiąt milionów złotych. Nie chcę jednak mówić o konkretnej kwocie - mówił Nowakowski. - Mamy świadomość, że przedsiębiorcy muszą dziś przetrwać, żeby płacić podatki w przyszłości. Godzimy się, że będzie to miało negatywny wpływ na przychody budżetu. 

Miasto ma w perspektywie budowę stadionu Wisły Płock, co będzie największą inwestycją w Płocku od czasu budowy drugiego mostu. Teraz radni zostaną poproszeni o zgodę na zaciągnięcie 40-milionowego kredytu na salę koncertową. Jak zapewnia prezydent, sytuacja finansowa miasta jest stabilna. 

[ZT]25294[/ZT]

- W ciągu 5 lat nie zwiększyliśmy zadłużenia miasta. Pozostaje na tym samym poziomie, nieco się zmniejsza. Dochody rosły i są bardzo stabilne. Dostrzegały to niezależne agencje ratingowe. Mamy otwartą linię kredytową i możemy skorzystać z tego wsparcia zwrotnego. Możemy, nie musimy. Chcemy go na razie wpisać do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zaczęło się projektowanie sali koncertowej i wtedy się przekonamy, ile ona tak naprawdę będzie kosztować. Będziemy szukali finansowanie jeszcze gdzieś indziej. Zarówno marszałek województwa jak i PKN ORLEN są bardzo otwarte. Ścieżka w ministerstwie kultury też na pewno nie jest zamknięta. Nie chciałbym odkładać tej decyzji - zapewniał Nowakowski. - Wykorzystanie środków będzie zależało od konkretnej uchwały budżetowej. 

Wsparcia potrzebuje też miejska spółka. Miasto chce dołożyć też 2 mln złotych Komunikacji Miejskiej, która ucierpiała na wpływach z biletów. Pieniądze powinny wystarczyć na kwiecień i maj. Co dalej? To zależy m.in. od reżimu dotyczącego liczby podróżnych w zbiorowej komunikacji. 

Kolejna impreza zapewne odwołana

Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji co do Jarmarku Tumskiego, ale wszystko wskazuje na to, że impreza zostanie odwołana. Pewna decyzja zapadnie po Wielkanocy. Zainteresowanie kolekcjonerów i wystawców jest dużo mniejsze, niż przed laty. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE