Stary, zardzewiały, często z wybitą szybą i bez powietrza w oponach. To bez wątpięnia wrak, ale są też samochody, które po prostu długo stoją na parkingu. Straż miejska wskazuje, że nie ma jednego schematu działania - każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Auto przecież wciąż pozostaje czyjąś własnością.
- Procedura usunięcia takiego pojazdu jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wielu wydawać, dlatego proces trwa czasem nawet kilka miesięcy - mówi st. insp. Jolanta Głowacka, rzecznik prasowy płockiej straży miejskiej. - Ustawodawca nie precyzuje jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu zewnętrznego. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie.
Jeśli auto nie ma nawet tablic rejestracyjnych i w kilkudziesięciu procentach swojej powierzchni jest pokryte rdzą - wtedy ocena jest dość prosta. Usunięcie takiego auta nie odbywa się jednak ot tak. Strażnicy najpierw szukają kontaktu z właścicielem pojazdu.
- Jest to konieczne, ponieważ przed usunięciem samochodu dostaje on pismo informujące o sytuacji, razem z terminem w jakim może zająć się autem. Jeżeli właściciel zdecyduje się zignorować pismo, podejmowane są drastyczniejsze środki - mówi Głowacka.
Prawo ściśle określa, w jakiej sytuacji może zostać usunięty. W ustawie Prawo o ruchu drogowym jest precyzyjnie napisane, że chodzi o drogę. Schody zaczynają się gdy auto stoi na parkingu osiedlowym.
- Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym Straż Miejska może można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania - rozkłada ręce rzeczniczka.
W ciągu 3 miesięcy tego roku w Płocku usnięto 19 wraków, z czego aż 17 usunięli właściciel pojazdów. Niedawno strażnicy miejscy usunęli fiata seicento, który zalegał przy ul. Królowej Jadwigi.
W 2020 roku w Płocku usunięto 123 wraki, a w 2019 81.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.