Reklama

Wpierw kamienica, teraz czas na oficyny. Szklany dach nad odwiedzającymi

Opublikowano:
Autor:

Wpierw kamienica, teraz  czas na oficyny. Szklany dach nad odwiedzającymi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Mazowieckie od pewnego czasu zaznacza swoją obecność na ul. Kolegialnej. Wpierw powstała duża kamienica - to w ramach pierwszego etapu prac, których rezultat zobaczymy jesienią 2020 r. Jednocześnie będzie trwał drugi etap – za kamienicą powstaną oficyny połączone szklanym dachem.

Muzeum Mazowieckie od pewnego czasu zaznacza swoją obecność na ul. Kolegialnej. Wpierw powstała duża kamienica - to w ramach pierwszego etapu prac, których rezultat zobaczymy jesienią 2020 r. Jednocześnie będzie trwał drugi etap – za kamienicą powstaną oficyny połączone szklanym dachem.

Odbudowa oficyn zespolonych szklanym dachem stanie się możliwa dzięki podpisanej w czwartek umowie. Ze strony Muzeum Mazowieckiego podpisał ją dyrektor tej placówki, Leonard Sobieraj, z kolei ze strony wykonawcy – firmy EURODOM – prezes Dawid Dąbkowski.

Odbudowa dwóch trzykondygnacyjnych oficyn na tyłach kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 powinna zakończyć się jesienią 2020 roku (później rozpocznie się aranżacja przestrzeni, co oznacza, że ta część nie zostanie udostępniona równocześnie z wnętrzami w samej kamienicy). W południowo-zachodniej oficynie znajdą się pomieszczenia magazynowe i wystawiennicze – Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje zaaranżować tam sale poświęcone wielkim płocczanom, m.in. Władysławowi Broniewskiemu i Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, natomiast w oficynie północno-zachodniej będą pomieszczenia magazynowe, biurowe i sala konferencyjna na 200 osób. Pomiędzy oficynami zaprojektowano patio ze szklanym dachem oraz zamknięciem od strony południowo-zachodniej szklaną fasadą. Koszt inwestycji wyniesie ponad 12 mln zł, pieniądze pochodzą z dotacji przyznanej Muzeum Mazowieckiemu w Płocku przez samorząd województwa mazowieckiego.

Przypomnijmy, że unijne fundusze i wsparcie samorządu województwa mazowieckiego pozwoliły na zakup zrujnowanego budynku w centrum miasta, który na oczach płocczan i pod okiem konserwatora zabytków stopniowo przemieniał się w elegancką kamienicę. Ta jest już gotowa, lada dzień rozpoczną się prace aranżacyjne wnętrz według przygotowanego projektu. Otwarcie odbędzie się jesienią 2020 roku. Wedle zapowiedzi, ma być nowocześnie i z rozmachem, aby płocczanie i wszyscy goście Muzeum Mazowieckiego mogli podziwiać dzieła Tamary Łempickiej, Zofii Stryjeńskiej, Julii Keilowej, wyroby firm Tiffany i Cartier. Powstanie tam pierwsza w skali kraju stała wystawa art déco. W kamienicy znajdzie się także pierwsza w historii miasta stała wystawa poświęcona cenionemu na całym świecie awangardowemu artyście Stefanowi Themersonowi i jego żonie Franciszce.

[ZT]21601[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE