Reklama

Reklama

Więzienie się powiększy. Karę w Płocku będzie mogło odbywać ponad tysiąc skazańców [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa budowa dwóch pawilonów penitencjarnych w Zakładzie Karnym w Płocku. Zakończenie prac przewidziano jeszcze w 2023 roku. Dzięki tej inwestycji w płockie więzienie będzie mogło przyjąć o ponad 500 skazanych więcej.

Reklama

Budowa już się zaczęła, ale symboliczny kamień węgielny został wmurowany w piątek 27 stycznia. Na uroczystości stawił się Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, a kamień i całą budowę poświęcił także biskup płocki Szymon Stułkowski. Inwestycja jest warta 77 mln złotych i pozwoli przyjąć ponad 500 osadzony więcej. 

- Osadzeni w 2024 i 2025 z pewnością będą zamieszkiwać celach, które tutaj powstaną - ocenił wiceminister Woś. - Szacujemy, że to 50-60, może nawet 70 nowych miejsc pracy. 

Wiceminister sprawiedliwości dużo mówił o modernizacji więzienia i wdrożonych dwóch programach - inwestycjach w sprzęt, infrastrukturę, podwyżki. Wskazywał, że przez kilka ostatnich lat znacząco podniósł się odsetek pracujących więźniów. 

- Przygotowujemy się do tego, żęby w ramach realizacji programu "Praca dla wieźniów" powstała tutaj hala produkcyjna, bo dla nas to jest niezwykle ważne. Kiedy w 2015 roku przejęliśmy obowiązki zobaczyliśmy, że pracowała około 1/3 osadzonych. Dziś 96 proc. więźniów, którzy mogą pracować, pracuje. Uważamy, że to najskuteczniejsza metoda resocjalizacji i jest bardzo pożyteczne dla osadzonych. Uczy ich, że można na siebie zarobić, spłacać swoje zobowiązania - mówił Michał Woś. 

Nowe pawilony powstają "na tyłach" więzienia - od strony ul. 1 Maja i Jagiellonki. 

- Płock ma gigantyczny potencjał, który należy wykorzystać. I zamierzamy go wykorzystać w różnych obszarach - od inwestycji po miejsca pracy, dbanie o historię, zabytki, o rozwój miasta. Po to, żeby coraz więcej ludzi do Płocka przyjeżdżało i nikt nie wyjeżdżał, aby tutaj mieszkańcy Płocka znajdowali tutaj pracę  - przekonywał Jacek Ozdoba, poseł z naszego okręgu i wiceminister klimatu. 

Biskup Szymon Stułkowski wspominał, że w płockim więzieniu jest drugi raz. 

- Pan Jezus powiedział: "byłem w więzieniu, a przyszliście do mnie". Nie każdy może odwiedzić więźniów, więc to takie uprzywilejowanie, że Kościół może być w więzeniach w osobach kapelanów, za co jestem wdzięczny. Wszyscy chyba mamy świadomość, że 32 lata temu był tutaj Jan Paweł II. Powiedział wtedy do skazanych: "Jesteście skazani, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać, przy pomocy łaski bożej, świętym" - wspominał biskup Stułkowski. 

Obecnie w Płockim więzieniu przebywa ponad 600 osadzonych. Pilnuje ich około 360 strażników. Po zakończeniu inwestycji osadzonych będzie ponad 1100. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy