Z pewnością nie każdy wie, że wieszając flagę np. na balkonie należy pamiętać o... przepisach, ponieważ niszczenie i znieważanie symboli państwowych jest karalne. Wydaje się to niewiarygodne, ale może to oznaczać mandat (20 - 5000 zł) lub nawet areszt (5-30 dni)!
Co grozi za znieważenie symboli narodowych, opisują art. 137 paragraf 1 i 2 Kodeksu karnego oraz art. 49 paragraf 2 Kodeksu Wykroczeń.
Kodeks karny
Art. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.
Kodeks wykroczeń
Rozdział VIII
Wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu
Art. 49. § 1. Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
A co w praktyce w przypadku flagi oznacza "niszczenie i znieważanie symboli państwowych"? Flaga nie może być brudna, pomazana, podarta czy spłowiała. Co istotne, w przypadku np. rozdarcia nie wolno wyrzucać jej do śmieci, lecz rozdzielić biało-czerwone barwy, a następnie spalić.
Co zrozumiałe, flaga musi być traktowana z szacunkiem, nie może dotykać ziemi, wody ani być używana jako nakrycie - tu jest wyjątek w postaci wykorzystania barw narodowych w projektach graficznych.
Obywatele mają prawo, a wiele organów obowiązek wywieszania flagi narodowej. Które to?
- Organy administracji rządowej i inne organy państwowe, państwowe jednostki organizacyjne, a także organy jednostek samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne. Flagę państwową RP podnosi się lub umieszcza na lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad - precyzuje portalsamorzadowy.pl.
Lista świąt państwowych
Święta państwowe, podczas których istnieje obowiązek wywieszenia flagi RP, określiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
14 lutego - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
19 lutego - Dzień Nauki Polskiej
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
14 kwietnia - Święto Chrztu Polski
1 maja - Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja
8 maja - Narodowy Dzień Zwycięstwa
20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich
12 lipca - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności
19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.