W Sejmie jest nowa propozycja wprowadzenia kolejnego święta państwowego. Chodzi o upamiętnienie jednej z kart w historii Polski, ale wzbudza to emocje i kontrowersje.
Projekt ustawy złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe. Ma to być Dzień Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Proponowana data to 11 lipca (w 2025 r. to piątek). Tego dnia w 1943 r. doszło do jednej z największych masakr na ludności polskiej zamieszkującej Wołyń – wydarzenia, które przeszło do historii jako „krwawa niedziela”.
Ważna data: 11 lipca 1943 roku
Od razy studzimy nadzieje - projekt zakłada, że Dzień Pamięci nie będzie dniem wolnym od pracy. Ale społeczna symbolika wywołuje poruszenie w środowiskach politycznych i medialnych, wiadomo wszak, jak bolesny to temat dla relacji polsko-ukraińskich.
11 lipca 1943 roku doszło do największej fali zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na Polakach mieszkających na Wołyniu. Szacuje się, że w ciągu zaledwie doby zamordowano ok. 8 tysięcy osób w niemal 100 miejscowościach. Ofiary ginęły praktycznie wszędzie - w kościołach, w domach i na ulicach.
Była to kulminacja tzw. rzezi wołyńskiej, podczas której w latach 1943–1945 zginęło od 50 do nawet ponad 100 tysięcy Polaków. Zdaniem prof. Grzegorza Motyki, uznawanego za jednego z najwybitniejszych badaczy tego okresu, 11 lipca 1943 roku był „jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej”.
Obecnie dzień ten to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Ale nie jest to święto państwowe w rozumieniu ustawy, a jedynie na podstawie uchwały Sejmu z 2016 r. PSL chce zmiany tej formuły.
Dni wolne od pracy. Działania PSL
Wprawdzie nowy projekt nie dotyczy dnia wolnego od pracy, ale warto zauważyć, że PSL od lat angażuje się w działania mające na celu rozszerzenie kalendarza świąt. W przeszłości właśnie ta partia postulowała, by Wigilia Bożego Narodzenia oraz Wielki Piątek były dniami ustawowo wolnymi od pracy.
W 2025 roku rząd zdecydował się uwzględnić Wigilię jako dzień wolny – decyzja ta zwiększyła liczbę wolnych dni ustawowych w Polsce do 14.
Tym razem chodzi nie o dzień wolny i odpoczynek pracowników, lecz potrzebą uhonorowania tysięcy ofiar tragedii, co ma umożliwić szersze działania edukacyjne i upowszechnianie wiedzy o losie Polaków na Kresach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.