Reklama

Wielka akcja na cmentarzach. Dorzućcie się do puszek w piątek lub w sobotę

Opublikowano:
Autor:

Wielka akcja na cmentarzach. Dorzućcie się do puszek w piątek lub w sobotę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwa dni, rekordowa liczba wolontariuszy, przygotowanych 8 tys. kartek przez drukarnię Agpress dla osób włączających się w akcję z pokazanym odnowionym grobem Andrzeja Miłoszewskiego, do tego mnóstwo energii po stronie organizatorów jubileuszowej kwesty "Ratujmy Płockie Powązki". Jeszcze nie wyszli z puszkami na cmentarze, a już wpłynęła pierwsza kwota.

Dwa dni, rekordowa liczba wolontariuszy, przygotowanych 8 tys. kartek przez drukarnię Agpress dla osób włączających się w akcję z pokazanym odnowionym grobem Andrzeja Miłoszewskiego, do tego mnóstwo energii po stronie organizatorów jubileuszowej kwesty "Ratujmy Płockie Powązki". Jeszcze nie wyszli z puszkami na cmentarze, a już wpłynęła pierwsza kwota.

Zarząd PSS Zgoda, podobnie jak w poprzednich latach, przekazał na rzecz akcji tysiąc złotych. Są już wyznaczone osoby, które będą każdy grosz wpisywać na bieżąco do tabelki w Excelu, dzięki czemu wyniki tegorocznej kwesty poznamy jeszcze w sobotę wieczorem. W zeszłym roku udało się zebrać 55,5 tys. zł. Najnowsze efekty – a łącznie to już 45 realizacji – ostatnio pokazywaliśmy. Odnowiono już grób rodziny Kossobudzkich, ucznia Małachowianki, Andrzeja Miłoszewskiego oraz esperantysty Zenona Ichnatowicza.

[ZT]23784[/ZT]

Pierwszych kwestarzy na płockich cmentarzach spotkamy w piątek, 1 listopada i w sobotę, 2 listopada o godz. 8.00, zbiórka za każdym razem potrwa do godz. 20.00. Przypomnijmy, że w tym roku potrzeby są duże, chodzi o odnowienie czterech nagrobków, w których spoczywają trzej duchowni i 7-letnia Zosieńka Baltiejus.

– Prawdopodobnie pochodziła z rodziny litewskiej – mówi Jerzy Skarżyński, prezes Stowarzyszenia "Starówka Płocka".

Mogiła znajduje się blisko głównej alei za kaplicą na cmentarzu katolickim przy al. Kobylińskiego. Dziewczynka zmarła 110 lat temu, w 1909 r.

Podczas tegorocznej, 20. kwesty celem zbiórki będzie m.in. renowacja grobu ks. Ignacego Smoleńskiego. – Zadzwoniłem do ks. Jarka Cichockiego. Mówię do niego „Słuchaj, jest twój poprzednik z Sikorza”. Przyjechali, zbierali. Mówili „bo to nasz proboszcz”. W publikacji o Sikorzu jeden z rozdziałów poświęcono ks. Ignacemu Smoleńskiemu, niesamowitemu człowiekowi. Można powiedzieć, że był prekursorem konserwatorstwa. Zrobił inwentaryzację obiektów zabytkowych w diecezji płockiej, która była wówczas olbrzymia – wyjaśnia Jerzy Skarżyński. W planach mają także grób pastora Roberta Gundlacha (członek jego rodziny wymyślił peryskop odwracalny do czołgów). – Mamy informację, że pastor przyjmował konwersję Józefa Piłsudskiego z katolicyzmu na wiarę ewangelicko-augsburską, kiedy marszałek żenił się po raz drugi. Pastora pochowano w betonowym grobie na cmentarzu ewangelickim, krypta wymaga wzmocnienia. Dodatkowo w tym roku objęliśmy kwestią jeden z obiektów na cmentarzu prawosławnym. Chodzi o nagrobek pierwszego proboszcza z parafii prawosławnej, ks. Włodzimierza Stadnikowa (żył w latach 1817-1887).

Stowarzyszenie "Starówka Płocka" i płocki oddział "Gazety Wyborczej" są organizatorami akcji. Jerzy Skarżyński podkreśla: – Wydrukowaliśmy legitymacje dla 170 osób.

Na cmentarzu komunalnym w piątek tradycyjnie zobaczymy prezydenta Płocka z puszką. Wśród kwestarzy mamy sporą reprezentację parlamentarzystów. Pojawią się: Elżbieta Gapińska, Anna Cicholska, Jacek Ozdoba, Arkadiusz Iwaniak, Piotr Zgorzelski, Marek Martynowski. Z puszką będzie wiceprezydent Płocka, Piotr Dyśkiewicz. W akcję włączyli się także radni, w tym: Artur Jaroszewski, Marta Krasuska, Małgorzata Ogrodnik, Tomasz Maliszewski, Pietrak Łukasz, Iwona Krajewska, Daria Domosławska, Tomasz Kominek, Wioletta Kulpa, Anna Derlukiewicz, wielu z nich z kimś z rodziny. Zgłosili się również byli radni: Grzegorz Lewicki, Artur Kras, Iwona Jóżwicka, Joanna Olejnik czy Piotr Szpakowicz. O datek do puszki poproszą m.in. Hanna Witt-Paszta, Bogdan Wolny, Stanisław Szkopek, Litosława Koper, Adam Mieczykowski, Jacek Pawłowicz, Zygmunt Buraczyński, Łukasz Stawicki, Małgorzata Kamińska, Katarzyna Kwarcińska-Kulis. Będą harcerze, przedstawiciele drużyny w piłce nożnej ruchu ciągłego w PKN Orlen, ze Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ, a także 11-osobowa grupa z Małachowianki. Wraz z harcerzami zjawi się ks. Jarosław Cichocki z Sikorza. Jerzy Skarżyński również zamierza wyruszyć z puszką. Najstarszy kwestarz będzie miał 81 lat, to Tadeusz Zombirt, były dyrektor Małachowianki, natomiast najmłodszymi zapewne okażą się kilkuletnie dziewczynki, Jagoda Kukuła i Zosia Krajewska. Na widok małych kwestarek ciężko nie wysupłać choćby złotówki z portfela na rzecz odnowienia mogił, które na ogół mają ponad sto lat. Kwestarzy spotkamy na cmentarzu komunalnym, na obu cmentarzach katolickich, przy cmentarzu na ul. Norbertańskiej i przy cmentarzu garnizonowym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE