Reklama

Wieczorem przyjdą ze świecami. Włączą się w ogólnopolski protest

Opublikowano:
Autor:

Wieczorem przyjdą ze świecami. Włączą się w ogólnopolski protest - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocczanie zamierzają włączyć się w ogólnopolską akcję "Łańcuch światła". Jest to forma protestu, uczestnicy zamierzają bronić niezawisłych sądów.

Płocczanie zamierzają włączyć się w ogólnopolską akcję "Łańcuch światła". Jest to forma protestu, uczestnicy zamierzają bronić niezawisłych sądów. 

W niedzielę, 16 lipca między godz. 21.00 a 22.00 grupa płocczan zamierza utworzyć przy Sądzie Okręgowym na placu Narutowicza „Łańcuch Światła i dobrych intencji”. Podobne akcje odbędą się w Warszawie przy Sądzie Najwyższym, w Poznaniu na Placu Wolności, w Gdyni przy Sądzie Rejonowym czy też w Gdańsku przy budynku Sądu Okręgowego.

Komunikat o zgromadzeniu publicznym przysłano także z płockiego Ratusza.

- Akcja odbędzie się przy Sądzie Okręgowym w Płocku na pl. Narutowicza, w której ma uczestniczyć do 50 osób. Mogą pojawić się zakłócenia osób mających inne poglądy - uprzedza Konrad Kozłowski z zespołu współpracy z mediami w Urzędzie Miasta Płocka. 

W Płocku członkowie KOD-u, którzy wspierają akcję, podkreślają, że będzie to "część ogólnopolskiej ponadpartyjnej i ponadstowarzyszeniowej. akcji". Tak napisali na profilu na Facebooku:

Mieszkańcy dawnej Polski rozpalali świece, aby odpędzić złe moce i groźne zjawiska atmosferyczne takie jak burze. Dziś, gdy nad polskim państwem zbierają się czarne burzowe chmury, a politycy z obozu rządzącego przywołują upiory, które w Europie odeszły wraz z upadkiem totalitarnych ustrojów, nie możemy milczeć. Zjednoczeni we wspólnej sprawie, również razem z sędziami, spotkajmy się w niedzielę o godz. 21.00. Wolne wybory, niezależne i niezawisłe sądownictwo, Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny - to długa lista zmian, które wprowadza obecny rząd ignorując Konstytucję, trójpodział władzy i demokrację. Przyjdź! Weź ze sobą świecę! Wesprzyj sędziów! Razem stwórzmy wielki łańcuch światła i czystych intencji!

Zapraszają wszystkich, mają tylko jedno zastrzeżenie, aby przynosić wyłącznie świece i powstrzymać się od używania znaków i emblematów organizacyjnych.

Ogólnopolskie akcje mają związek z przyjętymi przez Sejm ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych oraz projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. W projekcie zakłada się przejście w stan spoczynku wszystkich jego sędziów, ale poza tymi wskazanymi przez ministra sprawiedliwości. Instytucja miałaby składać się – zgodnie z projektem – z trzech izb: Prawa Publicznego i Prawa Prywatnego, dodano także jeden element: Izbę Dyscyplinarną.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE