Reklama

Wichury zniszczyły ich domy. Płock pomoże?

Opublikowano:
Autor:

Wichury zniszczyły ich domy. Płock pomoże?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tydzień temu nad Polską przetoczyła się fala wichur. Zniszczenia w niektórych miejscach są ogromne. To nie tylko lasy, które po prostu zniknęły, ale też ludzie pozbawieni dachu nad głową. Prezydent proponuje, aby Płock pomógł mieszkańcom jednej z poszkodowanych gmin.

Tydzień temu nad Polską przetoczyła się fala wichur. Zniszczenia w niektórych miejscach są ogromne. To nie tylko lasy, które po prostu zniknęły, ale też ludzie pozbawieni dachu nad głową. Prezydent proponuje, aby Płock pomógł mieszkańcom jednej z poszkodowanych gmin. 

Skutki nawałnicy odczuliśmy też w Płocku, choć tutaj jej skutki były na szczęście o wiele mniejsze niż w innych częściach Polski. Lasy Państwowe oszacowały że zniszczonych jest blisko 45 tys. hektarów lasów. Te, przez które jeszcze niedawno jechaliśmy na wypoczynek nad Bałtyk, mogą więc już nie istnieć. Podobnie jak np. dachy setek domów na Pomorzu i w Wielkopolsce. 

[ZT]16254[/ZT]

Prezydent Andrzej Nowakowski ogłosił dziś, że na najbliższej sesji rady miasta przedstawi uchwałę, która pozwoli na przekazanie gminie Mieleszyn (woj. Wielkopolskie) 100 tys. złotych. 

- Mieszka tam ok. 4 tysiące mieszkańców, a blisko sto domów jest zniszczonych - mówił prezydent. - Jeśli taka będzie wola radnych, chcemy żeby te pieniądze trafiły na zasiłki celowe dla najbardziej poszkodowanych mieszkańców lub naprawę zniszczonej infrastruktury. 

Podobne plany ma np. Białystok. Tam prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że chce powołania nadzwyczajnej sesji rady miasta, na której zaproponuje przekazanie 300 tys. złotych poszkodowanym na Pomorzu. 

Zapytaliśmy przewodniczących klubów, co sądzą na temat propozycji prezydenta. 

- Takich tragedii w czasie trwania prezydentury Andrzeja Nowakowskiego było wiele, a nie słyszałam żeby wcześniej chciał pomagać w tym zakresie - mówiła Wioletta Kulpa, przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Nie wiem jakie przesłanki kierują prezydentem, że podejmuje taką decyzję. Chcę usłyszeć jego uzasadnienie, że są to czyste intencje. 

- Cieszę się, że będziemy mogli podjąć taką uchwałę. Bez zbędnego zastanowienia wszyscy będziemy na "tak" - zapowiada Tomasz Kominek, przewodniczący klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. - W 1982 roku okolica, w której mieszkam, również potrzebowała pomocy. Jeśli tylko mogę pomóc innemu samorządowi, który potrzebuje wsparcia, zrobię to bez zastanowienia. 

- Mam taką przewagę nad niektórymi radnymi, że miałem okazję uczestniczyć w sytuacji, kiedy to wiele innych gmin pomagało Płockowi w 1982 roku - mówił Wojciech Hetkowski, wiceprzewodniczący rady miasta z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Osobiście nie korzystałem z pomocy, ale jako mieszkaniec Płocka doświadczyłem wielu odruchów fantastycznej solidarności. Z dużym zadowoleniem przyjmuję to, że pokazujemy się jako miasto które pomaga tym, którzy są w potrzebie. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE