Reklama

Reklama

Wiceprzewodniczący sejmiku o podziale województwa: To pomysł nierealny do przeprowadzenia

Opublikowano: pt, 15 sty 2021 13:57
Autor: | Zdjęcie: Fot. FB Adama Orlińskiego/ FB WojewodzkiRadom.pl

Wiceprzewodniczący sejmiku o podziale województwa: To pomysł nierealny do przeprowadzenia - Zdjęcie główne

foto Fot. FB Adama Orlińskiego/ FB WojewodzkiRadom.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Temat podziału województwa mazowieckiego w ostatnich dniach jest często poruszany. Duże kontrowersje budzi m.in. pomysł uczynienia z Radomia stolicy nowego Mazowsza. Według Adama Orlińskiego, wiceprzewodniczącego sejmiku województwa, to pomysł, który – w jego opinii – nie zostanie zrealizowany.

Reklama

Przesłanek do zmian w Mazowszu jest kilka. Najmocniejszą są słowa przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z polityków PiS, który zdradził konkrety dotyczące podziału Mazowsza, był Marek Suski. Jak już pisaliśmy, zgodnie z jego opinią, projekt zakładający wydzielenie stolicy z województwa mazowieckiego jest już w zasadzie gotowy. Na drodze do przeprowadzenia zmian ma stać już tylko pandemia koronawirusa.

Zgodnie ze słowami posła Suskiego, ustawa zostanie zaprezentowana „późną wiosną” 2021 roku, a jej projekt zakłada nie tylko utworzenie nowego województwa, ale i uczynienie z Radomia stolicy Mazowsza. 

Radni województwa mazowieckiego sprzeciwiają się temu pomysłowi, argumentując swój protest zubożeniem Mazowsza. Tymczasem, kiedy mazowieccy rajcy wraz z marszałkiem Adamem Struzikiem, apelują o rozwagę, w kuluarach mówi się o silnym lobbowaniu tego pomysłu - zarówno samego podziału, jak i Radomia jako miasta wojewódzkiego. Dowodem mają być m.in. fotografie z flagą z napisem „Wojewódzki Radom”, które na profilu facebookowym umieścił m.in. Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki czy Konrad Frysztak, poseł na sejm RP.

Rozgrzane nastoje chłodził w rozmowie z nami Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego. Przekonywał on, że podział Mazowsza nie jest racjonalny i realny do przeprowadzenia. Według Orlińskiego, cała idea jest zwykłą grą polityczną.

- Wydaje mi się, że podział Mazowsza nie jest realnym pomysłem - przynajmniej nie w trwającej kadencji - stwierdził Adam Orliński. - Znam trochę polityków i wierzę w ich mądrość. Nie da się tego przeprowadzić w tej kadencji samorządowej. Być może projekt zostanie przygotowany na kolejną, czyli w 2023 roku. Jest szereg zagadnień i ustaw, które należałoby zmienić, by podział administracyjny mógł zostać w ogóle dokonany - przekonywał.

Wiceprzewodniczący sejmiku województwa wskazywał na wiele wątpliwości, które rodzą skę w chwili dzielenia Mazowsza. To chociażby problemy z funkcjonowaniem mazowieckich urzędów czy spółek. 

- Co stałoby się ze spółką Koleje Mazowieckie? Byłaby rozwiązana czy naprędce przekształcona? - pytał wiceprzewodniczący rady. - Po podziale Mazowsza potrzebny będzie nowy zarząd dróg, należałoby dokonać podziału szpitali, utworzyć NFZ dla nowego województwa mazowieckiego i warszawskiego. A to dopiero początek. Wątpliwości jest bardzo dużo - przekonywał w rozmowie z nami.

Na niekorzyść podziału wpływa także pandemia koronawirusa, która uniemożliwia  przeprowadzenie wyborów do dwóch sejmików wojewódzkich: mazowieckiego i stołecznego.

- Nowe województwo to jednocześnie tworzenie kilkudziesięciu instytucji i urzędów - mówił Orliński. - Pomysł dzielenia Mazowsza to w mojej opinii takie zagranie, które ma spowodować chaos i zamęt. Być może wykorzystać niedoinformowanie obywateli? To temat zupełnie niepotrzebny - stwierdził.

Wiceprzewodniczący sejmiku województwa zapowiedział dalszą walkę o pozostawienie obecnego układu administracyjnego w kraju. – Będziemy apelować do rządzących – zapewnił na koniec.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -2

  Ocena

  Wyraźnie widać, że wybraliśmy do samorządow niedorajdów albo osoby, ktore potrafią tylko dbać o własne interesy! Żadnego dzialania nie potrafią przerodzić w sukces!

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  Sabina.

  Jak w ogóle można myśleć o Płocku o jakielkowie stolicy czegokolwiek. To miasto jest tak w głębokiej depresji że na przeciągu 10 lat wyjechało około 20 tys osób.

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -2

  ZSL PZPR

  Żeby zrozumieć argumentację ZSL zawsze należy postrzegać ja w obszarze prywatnych interesów ów. ZSL na dzień dzień dzisiejszy niczym nie odbiega od struktury FM Group czy Avon. Produkt czyli 'dobro lokalne' jest to sprawa drugorzędna. Nieroszerzajac faktu że 100% działaczy ZSL miało legitymację partyjna PZPR i jako przypudow partii komunistyczne z wielkim zaangażowanie wypełniała swoją rolę w obszarze szeroko rozumianego chłopstwa. Dzisiaj ZSL po zmianie literki w nazwie dalej jest Partia która gromadzi w swoich kręgach najwięcej... rozwodnikow-alimencjarzy_ oraz osób po prawomocnych wyrokach. Pod szyldem walki o dobro rolników 90% tej partii stanowią osoby mieszkające w miastach. Jest to tak naprawdę bez znaczenia tak sama jak ideologia. Pamiętaj głosując na ZSL głosujesz na partie postokomunistyczna' więc zastanów się kiedy przedstawiciel tej partii zacznie urabiacie na swoje frazesy pomysł wtedy że robi to on tylko i wyłącznie dla siebie i oprócz tego ze kiwnie Ci głową jak będziesz gdzieś się z nim widział nigdy nic c z tego nie będziesz miał.

 • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Love and Rockets

  Skoro radomski PiS i Patologia Obywatelska na czele z posłem Frysztakiem chcą podziału Mazowsza to pewnie będzie. Płock nie ma szans z Radomiem jedynie pozostaje mieć nadzieję, że Płock dostanie jakieś wojewódzkie urzędy.

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -5

  ZSL

  Moim zdaniem, Płock jako miasto znane jedynie z tego Waldek Paw... pogoniony po "okragłym stole" bo starał sie o prznaleznosc w SOLIDARNOSCI o czym chyba nawet najbardziej zajadli ZSLowcy nie wiedza... dokoptował sie do Partii ZSL. Prawda jesta taka, ze umiejscowienie ZSLu w Płocku paralizuje jaki kolwiek rozwój. 10 lat zastoju Płocka w czasie prosperity ... nie mozna nazwac przypadkiem . DZIURA KOMUNIKACYJNA- dlaczego ? a dlatego ze miły wójek z Jagielonki nie chce denerwowac nikogo bo zaniedłu wskauje na Posla. Kariera super... a My zyjemy chyba w najmniej rozwijajacym sie miescie w Polsce. Oczywiscie napewno wina PiS tylko wojek z jagielonki 3/4 kadencji przespał jak było PO. Płock miasto w którym teznia kosztuje 1 mln zł, placyk z konikiem 2 mln, chodniczki 700 tys jest skazany na porazke. Jedyne co udało sie kibicom posrednio "zmusic" wojka z jagielonki do podpisania czego kolwiek zwiaznego ze stadionem. Pewnie sie przestraszył ale to juz moja opinia. Pieniadze ze stadionu to 10 chodniczków, rondek i tezni... Chodzi tu tylko o "prowizje" a ze stadionu nie bedzie dlatego wojek tak mocno płakał ale podpisał. Szkoda ze ten ZSL jeszcze tu sie zagniezdził ... zadna partia czy PO czy PiS nie bedzie dawała na Płock, oni chca aby ZSL najzwyczajniej "zagłodzic" a poznij go wchłonąć wiec czekaja. ZSL juz dogorywa ale Płock tez... Szkoda.

 • 9 miesięcy temu | ocena +12 / -0

  Zdecyduje PiS

  Do niedawna mogliśmy uważać, że Warszawa wysysa środki finansowe z pozostałych regionów Mazowsza. Ale po zatwierdzeniu przez Unię Europejską podziału Mazowsza na dwa regiony statystyczne już nam to nie grozi. Jeżeli naprawdę powstanie nowe województwo to jest rzeczą oczywistą, że siedziba władz (Wojewoda i Marszałek) powinna być rozdzielona na dwa największe miasta czyli Radom i Płock. Analogicznie jak w kujawsko-pomorskim (Bydgoszcz i Toruń) czy w lubuskim (Zielona Góra i Gorzów). Decyzję podejmie parlament i prezydent Duda czyli PiS. Jeżeli będzie inaczej i Płock zostanie poszkodowany, to PiS nie ma w Płocku i powiecie szans w żadnych wyborach przez wiele lat.

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -6

  ZSL

  Z PiSu ? Uwierz mi, jak chcesz zobaczy jak rzadzi PO i ZSL, przyjedz do Płocka. 10 lat i miasto opustoszało, na jednego mieszkanca przypada 3 działaczy partyjnych (czyt. ulotkowicze, internetowe trole, nosiciele kwiatków, a jedyn funkacja to robienie zamyslonych min na twarzy, zeby pokazac jak oni mysla wielce) . Masz przykład rzadów opartych na wizerunku. PO zorientowała sie , ze społeczenstwo mozna oszukac... dajesze miłego o ciepłym głosie działacza a on juz głosy zrobi. Tak to jest ... przykład Płock ...Wojek Andrzej miły dobroduszny a miasto PATOLOGIA ... dla siebie 4 mieszkana a z miasta wyjezdzaja ostanie osoby..

 • 9 miesięcy temu | ocena +7 / -2

  mazowsze56

  popaprance z pisu niech sie zajmą koronowwirusem -do wiosny to ich ludzie wyńiosą z urzedów-czekamy na ukazanie sie ustawy aborcyjnej -koscioły w upadku a to odciecie pępowiny od sekty pisokatoli

 • 9 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  Uniwersytet dla Płocka

  Nie ma miasta w Polsce które można nazwać ze bedzie sie rozwijało kiedy RZADZACY jako punkt nr 1. Staną na głowie aby stworzyc Uniwersytet - ponieka mozna stwierdzic, ze za to im płacimy i WYMAGAMY aby nasze miasto Płock w koncu sie ROZWINEŁO. ....

 • 9 miesięcy temu | ocena +5 / -7

  ZSL

  Jestem Płocczaninem i czesto bywam również w Radomiu. Moim zdaniem Płock a ktokolwiek był w Radomiu to potwierdzi moja opinie, ze nie ma "podejscia" społeczno gospodarczego w stosunku z Radomiem. Płock i typowy "impoblizm" czyli tzw "nie da sie " w wykoniu PO i ostnich 10 lat to ksiazkowy przykład rzadów WIZERUNKOWYCH typowych dla PO. Społeczeństwo Płockie za ten "wizerunek" zapłaciło, 1. Zastojem społecznym, 2 Zastojem goposdarczym a co za tym idzie MEGANDUZYM WYLUDNIENIEM. Gospodarz tego miasta to po prostu niedudacznik i koniunkturysta patrzacy tylko na swoje kolejene mieszkania i dobytek.

 • 9 miesięcy temu | ocena +5 / -2

  HM

  wiceprzewodniczący a co jest realne z takim Łubem NIC NUL O CZYM MOWA SZKODA KOMENTOWAĆ TO itd

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -12

  PłockToWieś

  A co wy chcecie typeczki z Płocka macie blisko rafinerie przez co wasze miasto ma większe możliwości niż Radom. Radom juz odkąd pamiętam nie miał pieniędzy i był zacofany , nie myślcie ,że wasze miasto zasługuje na wszystko ,Radom będzie stolicą nowego województwa i tyle , tylko was dupsko boli, bo wiecie że nie macie szans

 • 9 miesięcy temu | ocena +10 / -11

  Obserwator

  Interesem mieszkańców województwa mazowieckiego jest podział województwa. Płock na podzale może skorzystać ale potrzeba na stanowiskach w samorzadach i polityków z ja..mi a nie farmazoniarzy i wodolejów, którzy pilnują własnych stołków i pracy dla klanów oraz rodzin!

 • 9 miesięcy temu | ocena +10 / -6

  Jedyna6

  Szansa dla Płocka to stolica Mazowsza.

 • 9 miesięcy temu | ocena +5 / -8

  Płock

  Komuny moc wlodarzowi nie zależy aby Płock był stolicą Mazowsza. Najlepiej plock zaorac. Zera nowych drógnalepiej ztobic autostradę przez Slupno w terenie zabudowanym. Tak myśli włodarz Płocka

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -8

  i amean

  bardzo realne i szybkie jedno odpowiednie osoby na odpowiednim stanowisku nie tak jak w płocku