Reklama

Wesołowska: otacza nas przemoc [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wesołowska: otacza nas przemoc  [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości – Gdy 32 lata temu zaczynałam orzekać w sprawach karnych, młodzież prawie nie pojawiała się na ławie oskarżonych. Niestety, od 15 lat sytuacja znacznie się pogorszyła – mówiła w ratuszowej auli sędzia Anna Maria Wesołowska podczas spotkania z płocką młodzieżą.

– Gdy 32 lata temu zaczynałam orzekać w sprawach karnych, młodzież prawie nie pojawiała się na ławie oskarżonych. Niestety, od 15 lat sytuacja znacznie się pogorszyła – mówiła w ratuszowej auli sędzia Anna Maria Wesołowska podczas spotkania z płocką młodzieżą.


Dzięki współpracy z TVN-em jest obecnie najbardziej rozpoznawalną sędzią-karnistą w Polsce. Niestety, jakiś czas temu jej program spadł z anteny. – Władzom TVN-u zależało na tym, aby mój program był „śmieszniejszy”, by poszedł bardziej w kierunku „sądowego Show” – tłumaczyła Anna Maria Wesołowska. – Niestety, jako sędzia orzekająca w sprawach karnych muszę dbać o swój autorytet, a jednocześnie o zachowanie powagi sądu. Dlatego nie zgodziłam się na to.

W Płocku Anna Maria Wesołowska gościła na zaproszenie straży miejskiej, realizującej projekt „Bezpieczne dziecko II”. Biorą w nim udział wybrane gimnazja i szkoły gimnazjalne z terenu Płocka, współpracujące na co dzień ze strażą miejską.

Sędzia przyznała, że od chwili rozpoczęcia swej zawodowej kariery styka się z problemami przestępczości dzieci i młodzieży oraz przestępczości skierowanej przeciwko najmłodszym. Podkreśliła jednak stanowczo, że o ile jeszcze dawniej doprowadzenie młodych ludzi na salę rozpraw jako oskarżonych zdarzało się niezwykle rzadko. Od kilkunastu lat staje się to jednak coraz poważniejszym problemem. – W 2011 roku odnotowanych zostało ponad 120 tysięcy przestępstw popełnionych przez młodych ludzi. Te statystyki są przerażające – mówiła Anna Maria Wesołowska. – Grupka młodzieży wydłubała człowiekowi oczy, aby sprawdzić, jak wyglądają gałki oczne toczące się po ziemi. Młody chłopak, który stanął w obronie swej dziewczyny, stracił życie. To tylko dwa, niezwykle drastyczne przykłady. Ale proszę mi wierzyć, że mogłabym ich przytoczyć znacznie więcej.

Popularna sędzia opowiadała młodzieży o trzech problemach, z jakimi najczęściej spotyka się w odniesieniu do młodych ludzi. Pierwszym jest grooming, czyli internetowe uwodzenie dzieci poniżej 15. roku życia w celu ich wykorzystania seksualnego. Drugi to zbyt wczesna inicjacja seksualna. Trzeci to przemoc rówieśnicza. Każdy z problemów został omówiony dość szczegółowo i zobrazowany przykładami z sędziowskiej praktyki Anny Marii Wesołowskiej. – To prawda, że współczesna młodzież bywa zdecydowanie bardziej zdemoralizowana niż jeszcze kilkanaście lat temu, ale winę za to w dużej mierze ponoszą również rodzice – mówiła sędzia. – Powinniśmy więcej uwagi poświęcać naszym dzieciom. Niestety, często brakuje nam na to czasu.

Sędzia Anna Maria Wesołowska podsunęła młodym uczestnikom spotkania pomysł zorganizowania w szkołach „kącików prawnych”, gdzie prezentowane byłyby przykładowe sprawy opisywane w jej książce. Podkreśliła przy tym, że tłumaczenia typu „nie wiedziałem, że to przestępstwo” nigdy nie jest dla sądu wystarczającym wytłumaczeniem dla popełnienia czynu karalnego.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE