Reklama

Ważny jubileusz, medale i inauguracja kolejnego roku akademickiego [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ważny jubileusz, medale i inauguracja kolejnego roku akademickiego [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - W listopadzie minie 25 lat od momentu, kiedy ówczesny minister edukacji narodowej podpisał decyzję dotyczącą powstania Prywatnej Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości – wspominał rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, Zbigniew Kruszewski. Obecną nazwę wprowadzono dopiero kilka lat później. W sobotę zainaugurowano kolejny rok akademicki w obecności żaków, absolwentów i wielu gości.

- W listopadzie minie 25 lat od momentu, kiedy ówczesny minister edukacji narodowej podpisał decyzję dotyczącą powstania Prywatnej Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości – wspominał rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, Zbigniew Kruszewski. Obecną nazwę wprowadzono dopiero kilka lat później. W sobotę zainaugurowano kolejny rok akademicki w obecności żaków, absolwentów i wielu gości.

Rektor w swoim wystąpieniu skupił się z początku na dokonaniach uczelni.

- Jesteśmy świadomi wyzwań, które przed nami stoją. Ten początek roku jest dla nas pomyślny pomimo niekorzystnych tendencji demograficznych i rosnącej konkurencji na mazowieckim rynku edukacyjnym. Postaramy się nie zawieść zaufania osób, które postanowiły skorzystać z naszej oferty edukacyjnej.

Mocno akcentował połączenie wartości chrześcijańskich i integracji europejskiej, a także potrzebę wolności tkwiącej w człowieku, gwarantującej prawo do własnych przekonań, wyboru drogi życiowej. - Polska jest i dalej powinna być wolnym krajem. Potrzebuje nowego impulsu do wejścia w głąb kultury europejskiej, do współpracy, otwarcia na innych. Aby tak się stało, muszą być rozwijane kompetencje miękkie, zdolność do budowania wzajemnych relacji pełnych szacunku i tolerancji w instytucjach użyteczności publicznej, stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych, uczelniach. To właśnie wykształcenie formalne i nabycie kompetencji miękkich pomoże odpowiednio dobrać ścieżkę kariery, a także pozwoli zorientować się nad czym należy jeszcze popracować. Obecnie człowiek musi być elastyczny, stale się rozwijać, inwestować w siebie. Nie ma już modelu polegającego na nauce i rozpoczęciu stałej pracy. Mamy naukę, pracę i dalsze doskonalenie zawodowe, stąd tak duża popularność studiów podyplomowych.

Przez 25 lat SWPW wydało dyplomy 40 tys. absolwentów. W tym roku akademickim edukację rozpoczęli kolejni studenci, którzy być może za kilka lat dołączą do tych najlepszych. W sobotę medale Pawła Włodkowica wręczono mgr Urszuli Dąbkowskiej, która pełniła funkcję przewodniczącej parlamentu studentów SWPW, a także mgr Alinie Boczkowskiej. Na scenę poproszono wyróżnionych absolwentów, a także Krzysztofa Piaska, którego praca dyplomowa została nagrodzona w konkursie „Dyplom dla Płocka”.

- Dziękuję za te wcześniejsze słowa rektora o Polsce, która jest dumnym krajem na mapie Europy i państwem członkowskim Unii Europejskiej – mówił prezydent Płocka. - Świętujemy ćwierć wieku uczelni, która wpisała się w historię naszego miasta. Dzięki niej Płock jest miastem bardziej akademickim.

Starosta płocki Mariusz Bieniek potwierdzał wcześniejsze słowa rektora o wielu absolwentach SWPW pracujących w różnych instytucjach.

- Są dobrze przygotowani, nie obawiają się wyzwań. Dziękuję za inicjatywę powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w powiecie, którego pierwszy rok w tej sali niedługo zostanie zainaugurowany.

Powiat Płocki podpisał porozumienie z Samodzielnym Kołem Terenowym nr 168 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Małej Wsi, które jest założycielem i będzie prowadziło UTW. Płocka uczelnia będzie patronem naukowym przedsięwzięcia.

Na koniec wykład inauguracyjny wygłosił prof. nzw. dr hab. Leszek Zygner, nawiązując do Roku Rzeki Wisły i 780. rocznicy lokacji Płocka. - Płock jest miastem książęcym, biskupim i portowym, jednak ten ostatni wymiar zaczął się zacierać po zakończeniu drugiej wojny światowej – stwierdził. A stało się tak zwłaszcza po powstaniu Petrochemii.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE