Reklama

Walczyli w Płocku z komunizmem, dzisiaj dostają co miesiąc...

Opublikowano:
Autor:

Walczyli w Płocku z komunizmem, dzisiaj dostają co miesiąc... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nieco ponad 400 zł - tyle wynosi dodatek od państwa przyznawany dla opozycjonistów i osób represjonowanych w PRL. Wypłata comiesięcznego świadczenia to efekt nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz represjonowanych z powodów politycznych. W Płocku i powiecie nie brakuje osób, które takie świadczenie pobierają.

Nieco ponad 400 zł - tyle wynosi dodatek od państwa przyznawany dla opozycjonistów i osób represjonowanych w PRL. Wypłata comiesięcznego świadczenia to efekt nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz represjonowanych z powodów politycznych. W Płocku i powiecie nie brakuje osób, które takie świadczenie pobierają.

Zmiany w ustawie parlament uchwalił w czerwcu zeszłego roku. Na jej mocy działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych mają możliwość otrzymywania dokładnie 414,72 zł zł miesięcznie i, co ważne, dożywotnio bez względu na dochód. Status działacza opozycji lub osoby represjonowanej nadawany jest przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Aby go uzyskać należy samodzielnie złożyć wniosek. Zostaje on rozpatrzony pozytywnie po uprzednim stwierdzeniu przez prezesa Izby Pamięci Narodowej, czy osoba ubiegająca się o tzw. dodatek kombatancki nie była funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa lub z nimi nie współpracowała.

Jak informuje Wydział Prezydialny Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w powiecie płockim i mieście Płocku dodatki kombatanckie pobierają 62 osoby. Dodajmy, że w powiecie gostynińskim i Gostyninie jest ich 9.

- Dla beneficjentów zagwarantowane są uprawnienia porównywalne z uprawnieniami kombatantów walczących w latach II wojny światowej i w okresie powojennym. Osoby, które otrzymają status działacza opozycji lub osoby represjonowanej są objęci "bezkolejkową opieką medyczną" oraz będą mogli "korzystać z opieki lekarzy specjalistów bez skierowań lekarza pierwszego kontaktu" - informuje UdSKiOR.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE