Reklama

Reklama

W rejonie Płocka starają się o zgodę na uprawę konopi. Nielegalna uprawa? Nawet 8 lat więzienia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W rejonie Płocka starają się o zgodę na uprawę konopi. Nielegalna uprawa? Nawet 8 lat więzienia - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rolnicy, którzy są zainteresowani uprawą maku lub konopi włóknistych w przyszłym roku, zgłaszają się do urzędów gmin. W powiecie płockim nie wszędzie jest to jednak możliwe.

Reklama

- Rolnicy, którzy są zainteresowani uprawą maku lub konopi włóknistych w roku 2022 na terenie Gminy Stara Biała, proszeni są o pisemne zgłoszenie planowanej powierzchni uprawy oraz jej położenia do Urzędu w terminie do 15 września 2021 r. - informuje m.in. UG w Starej Białej. - Zgłoszenie zamiaru nie jest jednoznaczne z uzyskaniem decyzji zezwalającej na uprawę.

Dane zostaną przekazane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w związku z przygotowaniem projektu uchwały w sprawie określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych na Mazowszu w 2022 r.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, w Polsce można legalnie uprawiać konopie włókniste - tylko na potrzeby przemysłu. 

Do uprawy potrzebna jest zgoda prezydenta, wójta lub burmistrza, a wystąpić może o nią w zasadzie każdy - przedsiębiorca i osoba fizyczna. Sejmik województwa określa jednak obszar, na jakim może być uprawiania roślina bogata w substancję CBD, stosowaną m.in. w medycynie. 

W tym roku w powiecie płockim konopie mogły być uprawiane (na obszarze 10-35 ha) w gminach: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Mała Wieś, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Gmina i Miasto Wyszogród. A także w mieście Płocku.

Nie ma szans na zgodę na uprawę, jeśli urząd stwierdzi, że istnieje obawa, że zbiory z uprawy konopi włóknistych nie będą odpowiednio zabezpieczone przed ich wykorzystaniem na cele niezgodne z prawem. Urzędnicy mogą też kontrolować uprawę.

A co z nielegalnymi uprawami?

- Nielegalna uprawa konopi włóknistych podlega karze grzywny, konopi innych niż konopie włókniste podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku znacznej ich ilości od 6 miesięcy do 8 lat - wymienia biznes.gov.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy