reklama
reklama

W Płocku powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców. Prawdopodobnie już niebawem

Opublikowano:
Autor:

W Płocku powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców. Prawdopodobnie już niebawem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWe wszystkich byłych miastach wojewódzkich na terenie województwa mazowieckiego, w tym także w Płocku, już za kilka tygodni mają powstać Centra Integracji Cudziozemców. Na Mazowszu ma ich powstać 6 i szacunki mówią o pomoc 30 tysięcy cudzoziemcom. Jak w ogóle będą działały takie centra?
reklama

Centra Integracji Cudzoziemców to nie jest nowy pomysł, a nabrał na aktualności po 24 lutego 2022 roku, gdy do Polski napłynęła fala uchodźców z Ukrainy. Aby nie pozostawić obcokrajowców "samym sobie", rząd tworzył takie centra, choć trzeba zaznaczyć - nie są one skierowane tylko do Ukraińców.

O tym, że centrum powstanie także w Płocku, dowiadujemy się z odpowiedzi Aleksandra Kornatowskiego, dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, na pytanie Marcina Dąbrowskiego, działacza Konfederacji z Radomia. 

- Głównym działaniem w ramach projektów FAMI jest tworzenie i prowadzenie Centrów Integracji Cudzoziemców w oparciu o formułę one stop shop, czyli przestrzeni z wieloma usługami. Projekt będzie realizowany z wojewodą mazowieckim oraz konsorcjum organizacji pozarządowych, złożonego z: Fundacji Ocalenie, Fundacji Polskie Forum Migracyjne, Fundacji Ukraiński Dom i Fundacji dla Wolności. Na terenie Mazowsza, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ma powstać 6 CIC zlokalizowanych w byłych miastach wojewódzkich, czyli w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach oraz Warszawie - odpisał Kornatowski. 

reklama

Realizacja projektu ma ruszyć w styczniu 2025 roku i potrwać do 2029 roku. Zgodnie z założeniami z oferty centrów w województwie mazowiecki ma skorzystać 30 tys. cudzoziemców.

Co to są Centra Integracji Cudzoziemców?

W marcu 2024 roku rząd opublikował wytyczne dotyczące funkcjonowania Centrów Integracji Cudzoziemców. Rząd wskazuje, że takie centrum może pomóc nowoprzybyłemu obcokrajowcowi, aby nie zamykał się tylko w sieciach migracyjnych. Co musi oferować Centrum?

Moduły obligatoryjne:

  • nauka języka polskiego jako obcego na poziomie A1/A2, w tym dla dzieci,
  • punkt informacyjno-doradczy,
  • opieka psychologiczna dla dzieci,
  • wsparcie w zakresie legalizacji pobytu zapewniane przez Wojewodę,
  • wsparcie prawne w zakresie zatrudnienia i praw pracowniczych zapewniane przez PIP lub radcę prawnego/adwokata,
  • kurs adaptacyjno/orientacyjny,
  • przeciwdziałanie przemocy domowej,
  • przeciwdziałanie handlowi ludźmi,
  • szkolenia dla pracowników oświaty i administracji publicznej: integracja i praca ze społeczeństwem wielokulturowym,
  • wsparcie współpracy organów administracji publicznej świadczących usługi i wsparcie dla obywateli państw trzecich,
  • strona internetowa i konta w mediach społecznościowych informujące o działaniach projektowych CIC.
Centrum może też prowadzić lekcje polskiego na wyższym poziomie, prowadzić doradztwo w obszarze przedsiębiorczości, oferować opiekę psychologiczną dla dorosłych, organizować wycieczki i jednodniowe wyjazdy, w których dzieci będą uczyć się języka polskiego i stykać z polską kulturą czy organizować debaty ze społeczeństwem "przyjmującym".

reklama

- Aby możliwe było skuteczne działanie w Centrum Integracji Cudzoziemców w systemie OneStop-Shop, niezbędna jest współpraca administracji samorządowej, rządowej i organizacji społecznych. Zgodnie z zapisami dotyczącymi naboru partnerów, konieczne jest uwzględnienie wojewody oraz co najmniej jednej organizacji społecznej, posiadającej doświadczenie w pracy z pięcioma różnymi grupami cudzoziemców - czytamy w wytycznych rządowych. - Obecność wojewody w Centrum Integracji Cudzoziemców jest kluczowa. Integracja cudzoziemców nie może odbywać się bez uregulowanego statusu pobytowego.

Założenie jest takie, żeby cudzoziemiec po przejściu kursów orientacyjnego w CIC, miał podstawy z podziału władzy w Polsce, działania polskich samorządów, sądów, systemu opieki zdrowotnej, szkół, znajomości historii Polski i jej sytuacji geopolitycznej i kultury. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama