Reklama

W Płocku pojeździmy na elektrycznych hulajnogach? Prezydent odpowiada...

Opublikowano:
Autor:

W Płocku pojeździmy na elektrycznych hulajnogach? Prezydent odpowiada... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy elektryczne hulajnogi staną się jednym ze środków lokomocji w Płocku? W innych miastach, chociażby w Warszawie, cieszą się sporą popularnością. Nie uszło to uwadze przewodniczącego Rady Mieszkańców Osiedla „Miodowa” Mariusza Kinalskiego, który wystosował w tej sprawie pismo do prezydenta miasta, wcześniej zbierając podpisy poparcia np. od wicestarosty płockiego, posła, prezesa i wiceprezesa miejskiej spółki i płockich radnych. Włodarz Płocka nie mówi kategorycznego "nie". Ma nawet inną propozycję na wzbogacenie Płockiego Roweru Miejskiego.

Czy elektryczne hulajnogi staną się jednym ze środków lokomocji w Płocku? W innych miastach, chociażby w Warszawie, cieszą się sporą popularnością. Nie uszło to uwadze przewodniczącego Rady Mieszkańców Osiedla „Miodowa” Mariusza Kinalskiego, który wystosował w tej sprawie pismo do prezydenta miasta, wcześniej zbierając podpisy poparcia np. od wicestarosty płockiego, posła, prezesa i wiceprezesa miejskiej spółki i płockich radnych. Włodarz Płocka nie mówi kategorycznego "nie". Ma nawet inną propozycję na wzbogacenie Płockiego Roweru Miejskiego.

Pismo Mariusza Kinalskiego do prezydenta Płocka zaczęło krążyć w mediach społecznościowych wraz z podziękowaniem za podpisy. Przewodniczący Rady Mieszkańców Osiedla „Miodowa” argumentował, że wprowadzenie hulajnóg elektrycznych dałoby alternatywę dla podróży samochodem, ponadto w wielu miastach to bardzo popularny środek transportu. W dodatku proekologiczny

- Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza, który stanowi bardzo duży problem w naszym kraju i mieście, wymaga aktywności na wielu polach. Jednym z takich działań może być właśnie wprowadzenie hulajnóg elektrycznych. Są to urządzenia, które nie emitują spalin, a więc nie zanieczyszczają naszego otoczenia. W dobie zmian klimatycznych, które dotykają każdego z nas, warto stawiać na proekologiczne technologie - przekonywał w piśmie Mariusz Kinalski.

Dodał, że z hulajnóg łatwo korzystać, dzięki nim można się szybko przemieszczać, dlatego będą dobrym uzupełnieniem dla Komunikacji Miejskiej i ułatwią podróż do pracy. - Wprowadzenie hulajnóg w Płocku mogłoby skłonić mieszkańców do zmiany swoich nawyków i zamienieniu samochodów właśnie na te ekologiczne urządzenia - co z kolei przyczyniłoby się chociażby do redukcji ruchu samochodowego.

Zapytaliśmy ostatnio prezydenta Płocka, co sądzi o pomyśle Mariusza Kinalskiego. Włodarz Płocka zaznacza, że sprawa warta jest przeanalizowania.

- Dopiero otrzymaliśmy pismo. Poprosimy o opinię służby mundurowe, policję. Przy wprowadzaniu Płockiego Roweru Miejskiego z pełną świadomością podjąłem decyzję, że tych hulajnóg elektrycznych nie będzie, ponieważ już obecność dużej liczby rowerzystów, która pojawiła się na na drogach rowerowych, stwarzała realne zagrożenie. Dzisiaj sytuacja jest bardziej opanowana. Były akcje dotyczące bezpieczeństwa. Rowerzyści są uczestnikami ruchu drogowego, obok pieszych i kierujących samochodami osobowymi. Muszą być bezpieczni. W zderzeni z samochodem osobowym mają małe szanse, zaś z drugiej strony sami mogą stwarzać niebezpieczeństwo w kontakcie z pieszymi. Edukacja jest niezwykle ważna, troszczymy się o ten aspekt i konsekwentnie realizujemy. Natomiast wprowadzenie hulajnóg stałoby kolejnym elementem, który mógłby stwarzać zagrożenie. Stąd powiedziałem wcześniej "nie". Natomiast perspektywa przyszłego sezonu jest w tym momencie perspektywą otwartą. Doświadczenia innych miast są jednak nie najlepsze.

Według prezydenta hulajnogi stwarzają problemy, co dotyczy samej jazdy i porzucania tych jednośladów. - Niestety niektórzy korzystający szkodzą sami sobie, jeśli robią  to w stanie, w którym w ogóle nie powinni z nich korzystać. Przeanalizujemy doświadczenia z innych miast. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Aby została podjęta wpierw potrzebujemy więcej danych. Pewnie zdecydujemy wiosną 2020 r.

Pojawił się za to inny pomysł. - Warto, aby w perspektywie kolejnego przetargu, który będziemy ogłaszać na Płocki Rower Miejski, pojawiły się w naszym mieści rowery elektryczne. To na pewno będzie elementem kolejnego przetargu. Ale pamiętajmy, że obecna umowa obowiązuje jeszcze przez rok, więc dopiero w kolejnym przetargu w 2021 r. możemy położyć nacisk na rowery elektryczne - dodał Andrzej Nowakowski.

Rowery elektryczne różnią się od typowych "dwóch kółek" zamontowanym silnikiem elektrycznym, który wspomaga cyklistę podczas jazdy, zapewniając możliwość zredukowania wysiłku. Ułatwiłoby to korzystanie z jednośladów przez osoby starsze. Jednakże takie rowery mają akumulator, stąd kupując taki rower w zestawach jest ładowarka. Na jednym ładowaniu – w zależności od modelu – przejechać można kilkadziesiąt kilometrów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE