Reklama

Reklama

W Płocku, dla płocczan, nie o płocczanach

Opublikowano: czw, 9 maj 2013 08:31
Autor:

W Płocku, dla płocczan, nie o płocczanach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Archiwum Akt Dawnych otwarta została wystawa poświęcona 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Płocczanie, którzy pojawili się na wernisażu tej wystawy, podkreślali, że najbardziej brakuje na nim drobnych chociażby akcentów związanych z naszym miastem.

Reklama

W Archiwum Akt Dawnych otwarta została wystawa poświęcona 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Płocczanie, którzy pojawili się na wernisażu tej wystawy, podkreślali, że najbardziej brakuje na nim drobnych chociażby akcentów związanych z naszym miastem.

„Śmierć jedynym zwycięzcą. Mola Sola Victeris, Gloria Victis” - pod takim tytułem zorganizowana została ekspozycja poświęcona jednemu z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski. Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog.

Na wystawie prezentowane są plansze z dokumentami i zdjęciami. Można dowiedzieć się z nich, jakie nastroje panowały w polskim społeczeństwie tuż przed wybuchem powstania i o tym, jak wyglądała walka z Rosjanami. Prezentowane są sylwetki powstańców, walczących po polskiej stronie cudzoziemców. Można dowiedzieć się również, jakie represje dotknęły powstańców po zakończeniu walk. Osobna plansza poświęcona została dyktatorowi powstania Romualdowi Trauguttowi.

Tytuł wystawy, której komisarzem jest Dorota Lewandowska, nawiązuje do do noweli Elizy Orzeszkowej „Gloria Victis”. Ekspozycję w Archiwum będzie można oglądać do 29 maja.

Fot. Krzysztof Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.