Trwa wysyp młodych w płockim zoo. Niedawno informowaliśmy o narodzinach tygrysów syberyjskich, teraz świat obiegnie informacja o 2 panterach śnieżnych.
- Maleństwa mają obecnie 6 tygodni i zaczynają wychodzić na zewnątrz. Podobnie jak u tygrysów, pierwszy okres spędziły wyłącznie z matką w specjalnie przygotowanym kotniku - informuje zoo.
Pantery śnieżne można spotkać w 86 zoo w Europie, ale przez ostatni rok na Starym Kontynencie urodziło się tylko 18 osobników w 7 placówkach. Pantera śnieżna, zwana też ibrisem lub lampartem śnieżnym, jest jednym z gatunków zagrożonych wyginięciem. Szacuje się, że na wolności żyje ich ok. 4-5 tys. Gatunek objęty jest Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP.
Maluchy obecnie większość czasu spędzają na 2 czynnościach: śnie i jedzeniu. Powoli jednak zaczęły wychodzić na zewnątrz, a zwiedzający zoo mogą liczyć na sporo atrakcji - dorastające koty są radosne i skore do zabawy, a ich wybieg sąsiaduje z wybiegem tygrysów syberyjskich, na którym też są 2 młode.
filmik nagrała Katarzyna Ablewska, opiekunka panter
Więcej informacji o gatunku od płockiego zoo:
Irbisy zamieszkują Himalaje, Wyżynę Tybetańską i górskie pasma środkowej Azji. Latem spotykane są na wysokości 1800 – 6000 m n.p.m., w zimie schodzą nieco niżej na wysokość około 1500 m n.p.m.
Po ciąży trwającej 90 -110 dni samica rodzi 1 – 5 młodych. Matka karmi dzieci mlekiem przez 3-4 miesiące. Młode pozostają z nią przez pierwszy rok życia. W hodowli żyją około 20 lat, w naturze 10 - 12 lat.
Pantera śnieżna to mistrz kamuflażu. Długie, gęste, jasnoszare futro z ciemnymi plamami, zapewnia jej znakomite ukrycie się w środowisku, a jednocześnie jest jedną z cech przystosowujących ją do życia w zimnym górskim klimacie.
Inne cechy adaptacyjne to krępa budowa ciała i małe uszy, co w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła. Szerokie łapy i gruby, pokryty gęstym futrem ogon o długości 80-100 cm (prawie tyle co głowa i tułów razem), ułatwiają zwierzęciu utrzymanie równowagi na stromych zboczach skalnych. Irbis ma wyjątkową zdolność skakania na duże odległości i wspinania się. Podczas odpoczynku często owija ogon wokół ciała, aby zatrzymać ciepło.
W poszukiwaniu pokarmu pantera śnieżna przemierza terytorium po stałych ścieżkach. Jest aktywna w ciągu dnia. Zwykle poluje na górskie ssaki kopytne (koziorożce, nahury, tary, gorale, serau, piżmowce, dziki), także świstaki, ptaki i inne małe kręgowce, czasami jej łupem padają zwierzęta domowe.
Ogród Zoologiczny w Płocku uczestniczy w ochronie pantery śnieżnej w środowisku naturalnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.