Reklama

W ogniu stanął cenny zabytek, płocczanie mogą wspomóc remont

Opublikowano:
Autor:

W ogniu stanął cenny zabytek, płocczanie mogą wspomóc remont - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W mediach ogólnokrajowych ostatnio oglądaliśmy zdjęcia płonącej kopuły zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim. W akcji gaśniczej brało udział 170 strażaków. Zadanie było trudne, wieża ma około 40 metrów wysokości. Płocczanie mogą wspomóc remont świątyni. W niedzielę odbędzie się zbiórka do puszek.

W mediach ogólnokrajowych ostatnio oglądaliśmy zdjęcia płonącej kopuły zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim. W akcji gaśniczej brało udział 170 strażaków. Zadanie było trudne, wieża ma około 40 metrów wysokości. Płocczanie mogą wspomóc remont świątyni. W niedzielę odbędzie się zbiórka do puszek.

Pożar w najcenniejszym zabytku w Gorzowie Wielkopolskim wybuchł późnym popołudniem w minioną sobotę w trakcie sprawowanego nabożeństwa. Na szczęście nikomu nic się nie stało. W wynoszenie wyposażenia ze środka świątyni włączyli się także mieszkańcy. Świątynia była ubezpieczona, jednak straty są bardzo duże. Wstępnie wskazuje się na kwotę nawet 10 mln zł, tyle może kosztować remont kopuły. Zniszczeniu uległa tarcza zegara, są widoczne uszkodzenia na kopule, zalane zostały organy i wszystkie kondygnacje wieży.

Pożar wydarzył się akurat w roku, w którym trwają obchody 760 urodzin miasta. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi już z 1297 roku. Proboszcz płockiej katedry postanowił pomóc. Dzień po pożarze Parafia Katedralna wsparła z własnych środków odbudowę Katedry Gorzowskiej. A już w najbliższą niedzielę, 9 lipca odbędzie się zbiórka do puszek pod hasłem „Katedra-Katedrze”. Ofiary z kwesty będą przeznaczone na remont remont zniszczonej w wyniku pożaru katedry w Gorzowie Wielkopolskim i  będzie można je składać bezpośrednio po zakończeniu wszystkich Mszy świętych (8:00, 10:00, 11:30, 13:00 i 18:00).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE