Reklama

W niedzielę wyruszy 11 kolorowych grup. Chcą dojść na Jasną Górę

Opublikowano:
Autor:

W niedzielę wyruszy 11 kolorowych grup. Chcą dojść na Jasną Górę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdego dnia przejdą około 30 kilometrów. Powinni dotrzeć na Jasną Górę 14 sierpnia. - Szacujemy, że w tym roku wyruszy podobna liczba uczestników, jak w ubiegłym, a więc około 1200-1300 osób – mówi przewodnik pielgrzymki, ks. Jacek Prusiński.

Każdego dnia przejdą około 30 kilometrów. Powinni dotrzeć na Jasną Górę 14 sierpnia. - Szacujemy, że w tym roku wyruszy podobna liczba uczestników, jak w ubiegłym, a więc około 1200-1300 osób – mówi przewodnik pielgrzymki, ks. Jacek Prusiński.

Tegoroczna 36. piesza pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy w niedzielę ze Wzgórza Tumskiego pod hasłem: „Żywe diamenty Maryi”. Wcześniej, o godz. 6.00 rano będzie Msza św. koncelebrowana przez biskupa płockiego w bazylice katedralnej. W tym roku mija trzysta lat od koronacji koronami papieskimi Ikony Jasnogórskiej. Właśnie to wydarzenie stało się inspiracją do hasła tegorocznej pielgrzymki. Tematem „rekolekcji w drodze” ma być przesłanie płynące z Fatimy w związku z setną rocznicą Objawień Fatimskich.

Zapisy uczestników wcześniej odbywały się w poszczególnych parafiach. Księża zastrzegają, że pielgrzymka ma charakter rekolekcji w drodze, a nie rajdu turystycznego.

- Czy pielgrzymi idą w jakiejś intencji? Tak powinno być – twierdzi przewodnik pielgrzymki, ks. Jacek Prusiński. - Jednak to już indywidualna sprawa, co w ich sercach aktualnie się rozgrywa.

Kapłan przyznaje, że czeka ich spory wysiłek fizyczny. - Idą głównie młodzi ludzie, licealiści, studenci, którzy stanowią około dwóch trzecich wszystkich uczestników. 

Dekanaty zostały związane z określonymi kolorami (przykładowo grupę pomarańczową tworzą salezjanie). Pielgrzymów podzielono na 11 grup. Nie wiadomo, ilu płocczan zdecyduje się na wędrówkę począwszy od 6 sierpnia. - Poszczególne grupy są mieszane – dodaje ks. Prusiński. - W tej biało-czerwonej będą zarówno płocczanie, jak i mieszkańcy z regionu, z Bodzanowa albo z Bielska.

W pozostałych grupach (każda ma własnego przewodnika), pójdą mieszkańcy m. in. Ciechanowa, Nasielska, Zakroczymia, Rypina, Dobrzynia nad Drwęcą, Żuromina, Płońska, Raciąża, Wyszogrodu, Mławy, Pułtuska, Serocka, Dobrzynia nad Wisłą, Tłuchowa, Przasnysza, Dzierzgowa, Gostynina, Gąbina, Makowa Mazowieckiego, Sierpca.

Jak dowiedzieliśmy się od ks. Piotra Gadomskiego, w tym roku jest „posucha”. To już trzeci taki rok z rzędu, kiedy nikt nie skorzystał z możliwości zawarcia związku małżeńskiego w Głogowcu.

Wejście na Jasną Górę, zgodnie z planem, nastąpi 14 sierpnia w godzinach porannych (godz. 7.30 – 8.15).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE