Reklama

W których komisjach sejmowych zasiedli posłowie wybrani w naszym okręgu?

Opublikowano:
Autor:

W których komisjach sejmowych zasiedli posłowie wybrani w naszym okręgu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno wybraliśmy parlamentarzystów. Początek kadencji tradycyjnie upływa przy podziale funkcji w sejmowych komisjach. Widać zainteresowania poszczególnych posłów, które z obszarów są im najbliższe.

Niedawno wybraliśmy dziesięcioro parlamentarzystów. Początek kadencji tradycyjnie upływa przy podziale funkcji w sejmowych komisjach. Widać zainteresowania poszczególnych posłów, które z obszarów są im najbliższe.

Dopiero co ponownie wybrany na ministra zdrowia Łukasz Szumowski (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL) jako wicemarszałek Sejmu oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Maciej Wąsik (PiS) – to trzej posłowie wybrani w naszym okręgu, którzy pełnią funkcje poza poszczególnymi komisjami w Sejmie. Z kolei biorąc pod uwagę same komisje trzeba przede wszystkim wskazać na posła Macieja Małeckiego, który został wybrany zastępcą przewodniczącego Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Komisje

Sejmowych komisji stałych jest mnóstwo – aż 29. Niektórzy posłowie należą czasem do trzech jednocześnie, a niektórzy do żadnej (w tym z racji innych pełnionych funkcji). Przynależność zmienia się także w trakcie trwania kadencji. W poprzedniej na samym początku 433 posłów zasiadło w którejś z komisji, po czterech latach było ich 406.

Posłowie z naszego okręgu

Największą reprezentację mamy w 38-osobowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży – tu sytuacja jest podobna, jak w poprzedniej kadencji, w komisji zobaczymy Elżbietę Gapińską (KO) i Annę Cicholską (PiS). Przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej dołączyła do 35-osobowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą i Komisji Ustawodawczej, z kolei przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości wskazała na 14-osobowę Komisję Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Poseł Marcin Kierwiński (KO) wybrał 16-osobową Komisję Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a także Komisję Finansów Publicznych (spotka się tu m.in. z byłym wojewodą mazowieckim, Zdzisławem Sipierą z PiS).

Przedstawiciel płocko-ciechanowskiego okręgu znalazł się również w Komisji do Spraw Unii Europejskiej – to Arkadiusz Iwaniak (Lewica). Płocczanin znalazł się także w gronie posłów należących do Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

W Komisji Obrony Narodowej nasz okręg reprezentuje poseł Marek Opioła (PiS). Poseł łącznie miałby zasiadać w trzech komisjach – jest także członkiem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji należał do Komisji do Spraw Służb Specjalnych, był nawet jej szefem, ale złożył rezygnację po głośnej sprawie z klipem wyborczym (kandydował wówczas na europosła) i wykorzystaniem w nim policyjnego śmigłowca. A jednak afera aferą, poseł i tak znów trafił do składu Komisji ds. Służb Specjalnych. Dodajmy, że wówczas szef MSWiA Joachim Brudziński, odnosząc się do sprawy reklamówki wyborczej Opioły, grzmiał: - Absolutnie nieakceptowalnym jest wykorzystywanie sprzętu i wizerunku polskiej policji w materiałach wyborczych, w materiałach partyjnych - mówił Brudziński. Opioła miał zwrócić koszty z pieniędzy prywatnych, a jeżeli policja nie poniosła kosztów, to za zasadne szef MSWiiA uznał wpłacenie przez posła kwoty na fundusz stowarzyszenia rodzin poległych funkcjonariuszy policji. Brudziński poinformował również, że decyzją kierownictwa partii będzie złożony wniosek o odwołanie posła Opioły z funkcji przewodniczącego sejmowej komisji. Szef MSWiA zaznaczył, że nawet niezaprzeczalne zaangażowanie i merytoryczna praca posła nie może w żaden sposób tłumaczyć tej "bulwersującej" sytuacji. A jednak Marek Opioła ponownie trafił do składu siedmioosobowej komisji, tyle że już nie jako przewodniczący, tylko jej członek.

Do Sejmu dostał się również Jacek Ozdoba (klub PiS), który będzie pracował w Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

[ZT]22402[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE