Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw.
- Banki otrzymają dostęp do rejestru zdjęć dowodów osobistych. Dzięki temu będą mogły łatwo zweryfikować okaziciela dokumentu. Nie trzeba będzie już informować banków o wymianie dowodu - informuje wnp.pl.
Zmiany dotyczące dowodów. Co się zmieni
Jaki jest cel tych zmian?
Ułatwienie działalności obywatelom i firmom wprowadzenie nowych usług w aplikacji mObywatel takich jak rejestracja podróży zagranicznej. Nie bez znaczenia jest także poprawienie bezpieczeństwa weryfikacji tożsamości, co powinno ograniczyć ryzyko wyłudzeń.
Zmiany obejmą m.in. dane z rejestru PESEL, rejestru zastrzeżeń numerów PESEL, ewidencji ludności, Rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Dokumentów Paszportowych, rejestru danych kontaktowych, centralnej ewidencji pojazdów i kierowców.
- Każdy przypadek udostępnienia danych będzie nadal poprzedzony sprawdzeniem, czy wniosek spełnia wymogi przewidziane w ustawie. Odmowa dostępu do danych - lub cofnięcie zgody - wciąż będzie mogła być - zaskarżona i poddana kontroli sądu administracyjnego - pisze wnp.pl.
Firmy prywatne, w tym banki, będą miały dostęp do zdjęcia twarzy osoby z Rejestru Dowodów Osobistych, co pozwoli zweryfikować, czy osoba okazująca dowód rzeczywiście jest jego właścicielem.
Praktyka wskazuje bowiem, że w naszym kraju wciąż często mają miejsce wyłudzenia tożsamości poprzez posługiwanie się np. fałszywym dokumentem z prawdziwymi danymi i innym zdjęciem.
Plusem dla obywateli jest z pewnością dotychczasowego zniesienie obowiązku informowania banków czy SKOK-ów o wymianie dowodu osobistego. Jeśli wymienimy dowód, to informacja ta (numer, seria i data ważności) będą z automatu przekazane z systemu państwowego do systemów instytucji finansowych.
Kto powinien wymienić dowód w 20025 roku?
W tym roku dowód osobisty powinno wymienić ok. 3,5 mln osób. Obowiązkowa wymiana dowodów osobistych w 2025 roku dotyczy dwóch roczników:
- osób urodzonych w 1997 r., które w 2015 r. zaczęły korzystać z pierwszego dowodu osobistego
- osób urodzonych w 1987 r., jeśli nie wymieniły dokumentu wcześniej
Jeśli ktoś uchyla się od tego obowiązku, musi się liczyć z karą grzywny do 5 tys. zł.
Dowód osobisty należy wyrobić (lub wymienić) także w przypadku:
- ukończenie 18. roku życia
- zagubienie, zniszczenie lub kradzież dokumentu
- zmiana danych osobowych (np. nazwiska)
- unieważnienie certyfikatów zawartych w dowodzie
- zmiana wyglądu utrudniająca rozpoznanie (np. po operacji plastycznej).
Komentarze (0)