Reklama

USG ślinianek oraz węzłów chłonnych - warto wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

USG ślinianek oraz węzłów chłonnych - warto wiedzieć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niewiadomego pochodzenia, uporczywy ból w okolicach uszu lub gardła jest sygnałem, iż warto postarać się o skierowanie na badanie ślinianek. Ma ono na celu zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości. Badanie USG ślinianek jest całkowicie bezinwazyjne oraz bezbolesne, nie należy zatem obawiać się dyskomfortu podczas jego wykonywania.

Niewiadomego pochodzenia, uporczywy ból w okolicach uszu lub gardła jest sygnałem, iż warto postarać się o skierowanie na badanie ślinianek. Ma ono na celu zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości. Badanie USG ślinianek jest całkowicie bezinwazyjne oraz bezbolesne, nie należy zatem obawiać się dyskomfortu podczas jego wykonywania.

Istnieje szereg wskazań, które zdecydowanie świadczą o tym, iż należy przeprowadzić badanie ultrasonograficzne ślinianek. Sygnałem ostrzegawczym, który powinien szczególnie zmobilizować do udania się do lekarza, są przede wszystkim schorzenia gruczołów ślinowych. Powiększone węzły chłonne również mogą świadczyć o stanie odbiegającym od normy i wymagającym interwencji lekarza. Jeśli pacjent skarży się na twardość gruczołów ślinowych oraz trudności w przełykaniu śliny, warto wydać skierowanie na badanie ultrasonograficzne ślinianek.

Podczas wykonywania badania ultrasonograficznego ślinianek lekarz zajmuje się oceną stanu ślinianek przyusznych i podżuchwowych z obu stron. Każdą nieprawidłową zmianę, jaką zauważy podczas badania, uwidacznia w trzech różnych przekrojach. Badanie USG ślinianek to okazja do sprawdzenia struktury miąższu, co z kolei umożliwia wykrycie guzków oraz torbieli. Rutynową czynnością podczas badania jest sprawdzenie węzłów chłonnych, występujących w okolicy szyi.

Badanie USG ślinianek poprzedzone jest wywiadem lekarskim, podczas którego osoba przeprowadzająca badania dowiaduje się o symptomach występujących u pacjenta. Niezmiernie ważne jest podzielenie się z lekarzem informacją o aktualnie przyjmowanych lekach.

Przed rozpoczęciem badania USG ślinianek pacjent proszony jest o położenie się, a także odchylenie głowy oraz odsłonięcie szyi, aby ułatwić lekarzowi dostęp do badanego rejonu. Osoba przeprowadzająca USG ślinianek dokładnie zabezpiecza ubranie pacjenta, aby nie uległo ono zabrudzeniu podczas badania. Kolejnym krokiem jest pokrycie skóry pacjenta w badanym rejonie specjalnym żelem, który ułatwia odbijanie się fal dźwiękowych podczas badania. Lekarz przesuwa głowicą ultrasonografu po szyi pacjenta, badając wyznaczony obszar. Może w tym momencie opisywać zmiany, jeśli na takowe natrafi. Po zakończeniu badania pacjent otrzymuje zdjęcia, więcej na temat badania: http://www.sport-med.pl/leczenie/badanie-ultrasonograficzne-slinianek.

USG węzłów chłonnych

Gdy węzły chłonne niepokojąco się powiększają, jest to objaw, który zdecydowanie wymaga interwencji lekarskiej. Jeśli wyczuje się powiększone węzły chłonne, może być to powód do obaw, choć nie musi. Prawidłowe węzły chłonne są bowiem niewyczuwalne. Jedną z metod diagnostycznych węzłów chłonnych jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego. Warto zgłosić się do lekarza i przeprowadzić badanie diagnostyczne, ponieważ spektrum chorób obejmujących węzły chłonne jest dość szerokie.

Pierwszym sposobem na ocenę stanu węzłów chłonnych jest badanie palpitacyjne. Wykonuje je lekarz za pomocą dotyku. Jednak ze względu na swoją subiektywność badanie to nie daje stuprocentowej pewności, dlatego też zalecane jest wykonanie badanie ultrasonograficznego, które pozwoli w pełni wykryć przyczyny dolegliwości. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, pacjent nie powinien zatem obawiać się uczucia dyskomfortu podczas przeprowadzania badania.

Dyskomfort oraz bóle węzłów limfatycznych mogą mieć u podstawy zarówno proste do wyleczenia choroby, jak i te zagrażające życiu. Bolące węzły chłonne mogą świadczyć o występowaniu takich dolegliwości jak gruźlica, mononukleoza bądź wirus HIV a także schorzenia posiadające poważny charakter – nowotworowy. Do węzłów chłonnych najczęściej badanych za pomocą ultrasonografu należą węzły karkowe, pachwinowe, podobojczykowe, a także podżuchwowe i szyjne. Podczas badania węzłów chłonnych brane są pod uwagę takie czynniki jak ich lokalizacja, wielkość, kształt, a echogeniczność i echostruktura a także ukrwienie.

Badanie USG węzłów chłonnych jest całkowicie bezpieczne i nie stwarza żadnego realnego zagrożenia dla pacjenta. Więcej na temat badania tutaj: http://www.sport-med.pl/leczenie/badanie-ultrasonograficzne-wezlow-chlonnych. Z tego powodu może być bez problemu wykonywane w przypadku kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku, a także dzieci i noworodków. Jeśli zajdzie taka konieczność, badanie może być powtarzane aż do uzyskiwania oczekiwanego rezultatu. Badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych jest badaniem, które nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Inaczej rzecz wygląda w przypadku przygotowywania się do badanie węzłów w jamie brzusznej – wówczas zaleca się spożyć ostatni posiłek na około osiem do dziesięciu godzin przed przystąpieniem do badania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE