reklama

Urodziny Muzeum, czyli marszałek Adam „Szczodry” Struzik

Opublikowano:
Autor:

Urodziny Muzeum, czyli marszałek Adam „Szczodry” Struzik - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTo była megaimpreza. Same przemówienia, wręczanie wyróżnień i podziękowania trwały grubo ponad dwie godziny! Tak świętowano 190. rocznicę powstania Muzeum Mazowieckiego.

To była megaimpreza. Same przemówienia, wręczanie wyróżnień i podziękowania trwały grubo ponad dwie godziny! Tak świętowano 190. rocznicę powstania Muzeum Mazowieckiego.

Placówka zaprosiła we wtorkowe południe najpierw do sali Novego Kina Przedwiośnie. Dotarli byli i dawni pracownicy muzeum, zaprzyjaźnionych placówek kulturalnych, parlamentarzyści, mecenasi sztuki, sponsorzy, samorządowcy. Sala pękała w szwach, a prowadzący kolejno zapraszał mówców do mikrofonu.

Była też krótka prezentacja slajdami historii Muzeum, powstałego dokładnie 21 września 1821 r. Wtedy to członkowie Towarzystwa Naukowego w Płocku za zgodą Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego powołali do życia Muzeum Publiczne i Szkolne Województwa Płockiego. Swą dość długą nazwę placówka zawdzięczała pochodzeniu zbiorów: zgromadziło je TNP oraz Szkoła Wojewódzka Płocka. Siedem lat temu muzeum z całymi zbiorami poświęconymi secesji i art. deco przeniosło się do pięknie odrestaurowanej kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8. W zeszłym roku powiększyło się o kolejny budynek,  a w tym – także o podziemia Przedwiośnia.

Widać, że wybory za pasem, bo kandydaci ochoczo korzystali z prawa zabrania głosu. Nie było końca podziękowaniom, zachwytom, wyróżnieniom, wręczaniu kwiatów, medali, a nawet obrazów. Tradycyjnie już bardzo długo przemawiał senator Michał Boszko. Sypał cytatami, rozpływał się nad zasługami marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika dla muzeum.

- To najlepszy marszałek w Polsce, nazywany przez nas  Marszałkiem Szczodrym – ujawnił senator, a sala z trudem tłumiła śmiech. Parlamentarzyście w przemowie nie przeszkadzał nawet telefon komórkowy, wytrwale dzwoniący w jego kieszeni.

Wielkie brawa zebrali sponsorzy – PERN i Urząd Miasta Płocka, którzy kupili placówce komplet mebli art. deco, wykonanych przed wojną, za 185 tys. zł (PERN przekazał 140 tys. zł).

Konferansjer zapytał, kto z gości chce jesczze zabrać głos i... chyba bardzo szybko tego żałował. Na scenę weszło bowiem około 30 osób i cierpliwie czekało w kolejce do mikrofonu! Po 2-3 osobach prowadzący zarządził, że na wypowiedź jest góra 30 sekund...

Po niezwykle długiej części oficjalnej i koncercie „Prima Vista” ci goście, którzy się nie wykruszyli, mogli zobaczyć dwie wystawy w podziemiach kina. Jedna, czasowa, to „Malarstwo Feliksa Tuszyńskiego”. Druga będzie na stałe, poświęcona została Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej.




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE